(…) Do dziś pamiętam zajęcia z monotypii (na których powstały moje ulubione prace) czy też tworzenie animacji pod okiem Eweliny. Innymi słowy szkoła Zalubowski nauczyła mnie jak wykorzystywać w pracach różne ciekawe techniki, ale także kreatywnego myślenia i dobrego warsztatu.
Dobrawa Nosko
Zapraszamy do przeczytania kolejnej rozmowy z jedną z naszych uczennic, od tego października studentki na Wydziale Grafiki na Krakowskim ASP. Tym razem wywiadu udziela nam Dobrawa Nosko, która dzieli się z nami swoją perspektywą podczas rekrutacji i radzi, jak zaprojektować teczkę robiącą wrażenie.
Zosia Bębenek: Jak przebiega rekrutacja na grafikę na ASP w Krakowie? Która część egzaminów wydawała Ci się najtrudniejsza?
Dobrawa Nosko: Rekrutacja składała się z dwóch etapów – pierwszym był przegląd portfolio, drugim egzamin teoretyczny. Druga część była dla mnie nieco trudniejsza, ponieważ była całkiem stresująca. Sam egzamin przebiegł jednak pomyślnie i na szczęście udało mi się odpowiedzieć na wszytskie pytania zadane przez komisję.
Z.B.: Ile czasu zajęło Ci przygotowanie prac do teczki? Jakich rad udzieliłabyś przyszłym kandydatom na Wydział Grafiki ASP?
D.N.: Najstarszą pracę, która pojawiła się w mojej teczce wykonałam ponad rok temu, wiec mogę powiedzieć, że od tego czasu kompletowałam teczkę. Samo zaprojektowanie portfolio na Behance zajęło mi około tydzień – przez ten czas wybierałam oprawę graficzną, katalogowałam prace i myślałam nad ułożeniem folderów. Przyszłym kandydatom radzę żeby pracy nad teczką nie zostawiać na ostatni moment i zacząć działać z co najmniej rocznym wyprzedzeniem.
Z.B.: Wiemy, że teczki publikuje się na stronie Behance. Jak Twoim zdaniem powinno wyglądać dostosowanie teczki do oceny wirtualnej?
D.N.: Przy tworzeniu portfolio na Behace warto zwrócić uwagę na to, żeby było ono czytelne i ciekawie ułożone. Polecam zamieszczać prace w folderach podzielonych ze względu na technikę czy tematykę. Dobrze by było gdyby teczka była różnorodna – warto pokazać w niej nie tylko rysunek i malarstwo, ale także fotografię czy animację, które na Behance można łatwo zamieścić.
Z.B.: Jak wspominasz zajęcia rysunkowe w klasie artystycznej w Szkole Rysunku?
D.N.: Do tej szkoły zawsze bardzo chętnie chodziłam. Na zajęciach panowała bardzo sympatyczna atmosfera i poznałam tam wiele ciekawych osób.
Z.B.: Czego nauczyła Cię Szkoła Rysunku Zalubowski?
D.N.: Na początku, kiedy zaczynałam chodzić na kurs, uczyłam się rysunku bardziej warsztatowego, jednak później otworzyłam się na wiele różnych technik – do dziś pamiętam zajęcia z monotypii (na których powstały moje ulubione prace), czy też tworzenie animacji pod okiem Eweliny. Innymi słowy Szkoła Zalubowski nauczyła mnie jak wykorzystywać w pracach różne ciekawe techniki, ale także kreatywnego myślenia i dobrego warsztatu.
Z.B.: W jaki sposób przygotowywałaś do egzaminów?
D.N.: Oprócz tworzenia portfolio sporządzałam notatki i szukałam pytań powtarzających się na egzaminie w poprzednich latach. Ważne jest też wiedza o aktualnych wydarzeniach ze świata sztuki, dlatego stale chodziłam na różne ciekawe wystawy.
Z.B.: Dlaczego Twoim zdaniem warto studiować na Wydziale Grafiki? Jakie umiejętności, Twoim zdaniem, powinien posiadać przyszły kandydat na studia graficzne?
D.N.: Studia na wydziale grafiki są bardzo przyszłościowe i umożliwiają rozwinięcie i doskonalenie swoich umiejętności. Myślę że kandydat na tego rodzaju studia powinien myśleć kreatywnie i wszechstronnie a także być otwartym na wszelkiego rodzaju eksperymenty i działanie w wielu dziedzinach.
Z.B.: Czy masz swojego ulubionego artystę, który Cię inspiruje?
D.N.: Jednym z moich ulubionych artystów jest polski twórca Wiktor Stribog. Jest on bardzo wszechstronny, tworzy projekty audiowizualne (takie jak np. kraina grzybów), muzykę czy tez grafiki – wszystko to utrzymuje w psychodelicznej retro stylistyce. To dzięki jego twórczości zainteresowałam się animacją.
Z.B.: Dziękuję Ci za rozmowę! Zespół Szkoły Trzymamy za Ciebie kciuki w nowym roku szkolnym!
Wywiad z Tomaszem Spellem Tyle znakomitych komiksiarzy na raz, ile podczas Komiksfestu 2024, jeszcze u nas nie było! Pięciodniowy turnus wypełniły fantastyczne warsztaty, spotkania i rozmowy z gośćmi, których mieliśmy przyjemność zaprosić. Jednym z nich był Tomasz Spell, profesjonalny artysta komiksowy, na co dzień realizujący własne projekty albumów komiksowych. Rysowanie komiksów cały dzień, w ramach […]
Mała architektura – powtarzamy! TIK-TAK – Zegar tyka! Pilnujcie swoich zegarków, bo czas egzaminów nieubłaganie się zbliża. Ale nie martwcie się! Wraz z naszymi nauczycielami przygotowaliśmy dla Was serię opracowań zadań egzaminacyjnych. Pierwszy temat, jaki weźmiemy pod lupę to wszelkiego rodzaju mała architektura — FONTANNY, POMNIKI, ZNAKI ETC. Zastanówmy się najpierw — co łączy te […]
Jak skutecznie przygotować teczkę? – Wywiad z Amelią Strączek … aby mieć dobry wynik z teczki trzeba wyjść ze strefy komfortu i zrobić dokumentację w odpowiedni sposób: w dobrym świetle, z prawidłowymi ustawieniami i jednolitym tłem. Amelia Strączek Z czym mogą zmagać się kandydujący na Wydział Grafiki ASP w Krakowie? Dziś zapraszamy do przeczytania rozmowy […]
Jak skutecznie przygotować teczkę? – Wywiad z Kingą Lewińską W żadnej innej szkole nie poznałam tak zaangażowanych w pracę nauczycieli. W luźnej, ciepłej atmosferze, razem z super ludźmi, te zajęcia były dużą przyjemnością. Kinga Lewińska Kontynuujemy dzielenie się przemyśleniami młodych studentek. Tym razem rozmawiamy z Kingą Lewińską – zdolną artystką, naszą byłą uczennicą, a obecnie […]