Maksymalny poziom komfortu i obsługi czeka na graczy z Polski u bukmachera Mostbet, gdzie zawsze możesz obstawiać zakłady sportowe lub grać w kasynie online. Aktywnie pracujemy nad poszerzeniem oferty gier w kasynie internetowym Mostbet, a także zapewnieniem wysokich kursów, różnorodnych gier, różnych bonusów i promocji, darmowych zakładów, darmowych spinów i szybkich wypłat. A wygodna aplikacja mobilna nie pozwoli Ci rozstać się z ulubioną grą nawet na minutę!

Szkoła rysunku, Kursy rysunku

Szkoła rysunku, Kursy rysunku

Zamknij menu

Rozmowa z Olą Chryc

Jak skutecznie przygotować teczkę? – Wywiad z Olą Chryc

(…) Dzięki Szkole Rysunku Zalubowski nauczyłam się, aby nie porównywać siebie do innych. Tworzenie sztuki to również inspirowanie się dokonaniami innych, jednak kiedy innym prace wychodzą, a samemu ma się gorszy dzień, bardzo łatwo spada humor. Dzięki szkole udało mi się przezwyciężyć ten niezdrowy zwyczaj i przestałam się przejmować mniej udanymi pracami. W końcu, po kilku nieudanych pracach, może wspaniale wyjść kolejna!

Ola Chryc

Dziś zapraszamy do przeczytania naszej rozmowy z Olą Chryc – wieloletnią uczennicą naszej Szkoły, członkinią naszej Kadry, a od października studentką pierwszego roku Grafiki na krakowskim ASP. Ola zajęła 8 miejsce w rekrutacji na wybrane studia, spośród ponad 350 kandydatów, czego bardzo jej gratulujemy!

W wywiadzie Ola udziela cennych wskazówek dotyczących przygotowania teczki oraz przebiegu rekrutacji na ASP. Pokażemy też parę prac z jej teczki, więc zainteresowanych studiami artystycznymi na kierunku Grafiki zapraszamy do lektury.

Zosia Bębenek: Jak wyglądała rekrutacja na grafikę na ASP w Krakowie? Która część egzaminów była, według Ciebie, najtrudniejsza?

Ola Chryc: Rekrutacja była stosunkowo prosta. Wystarczyło założyć konto w systemie rekrutacyjnym, uzupełnić dokumenty, wysłać link do konta na stronie Behance i czekać. Pomimo dwóch egzaminów na akademię, odnoszę wrażenie, że najtrudniejszym jest ten pierwszy, czyli przegląd prac. Wydaje mi się, że stresowałam się nim najbardziej, ponieważ nigdy wcześniej moje prace nie były oceniane. Drugi był dla mnie lżejszy, ponieważ bardzo lubię przemawiać i nie mam problemu z odpowiadaniem na niekiedy podchwytliwe pytania.

Z.B.: Ile czasu zajęło Ci przygotowanie teczki? Jakich rad udzieliłabyś przyszłym kandydatom na Wydział Grafiki ASP?

O.C.: Moja teczka pochłonęła dużo czasu. Pierwszą wersję teczki stworzyłam już w styczniu i powoli poprawiałam prace, aż do czerwca, kiedy powstała ostatnia i oficjalna wersja. Myślę, że w przygotowywaniu teczki najważniejsze jest aby pamiętać o swoich mocnych stronach i zainteresowaniach. Mocne portfolia, według mnie, to nie te, w których znajduje się wszystko, ale te, w których są konkretne i dobrze podkreślone umiejętności i styl kandydata.

Z.B.: Wiemy, że rekrutacja wygląda nieco inaczej niż parę lat temu, a teczki publikuje się na stronie Behance. Jak Twoim zdaniem powinno wyglądać dostosowanie teczki do oceny wirtualnej?

O.C.:  Myślę, że w projektowaniu strony na Behance, można poczuć się jak kurator wystawy w muzeum. Przede wszystkim warto pamiętać, że prace inaczej wyglądają na żywo, a inaczej na zdjęciu. Warto to wykorzystać aby wzmocnić kolory czy powiększyć pracę o mniejszym formacie. Dobrze jest też pamiętać o kompozycji, ponieważ inaczej będzie prezentować się teczka, w której prace są bezmyślnie wrzucone w foldery, a inaczej kiedy będą odpowiednio ułożone i zestawione.

Z.B.: Jak wspominasz zajęcia rysunkowe w klasie artystycznej w Szkole Rysunku Zalubowski?

O.C.: Był to dla mnie bardzo przyjemny czas. Miałam wokół siebie bardzo inspirujące osoby, zarówno wśród uczniów, jak i wśród nauczycieli. Korekty były pomocne, a same wykłady bardzo ciekawe. Wielokrotnie rozmawialiśmy o naszych pomysłach na pracę, czy o proporcjach i warsztacie. Atmosfera była bardzo miła i motywująca do pracy.

Z.B.: Czego nauczyła Cię Szkoła Rysunku Zalubowski? 

O.C.: Wydaje mi się, że dzięki Szkole Rysunku Zalubowski nauczyłam się, aby nie porównywać siebie do innych. Tworzenie sztuki to również inspirowanie się dokonaniami innych, jednak kiedy innym prace wychodzą, a samemu ma się gorszy dzień, bardzo łatwo spada humor. Dzięki szkole udało mi się przezwyciężyć ten niezdrowy zwyczaj i przestałam się przejmować mniej udanymi pracami. W końcu, po kilku nieudanych pracach, może wspaniale wyjść kolejna!

Z.B.: Jak wyglądały Twoje przygotowania do egzaminów? 

O.C.: Początkowo nie było łatwo. W tym roku ukończyłam liceum ogólnokształcące, przez co musiałam jednocześnie przygotowywać się na maturę oraz teczkę na studia. Na szczęście dobrze poszła mi matura, dzięki czemu miałam dużo więcej motywacji do działania. Starałam się orientować w świecie współczesnej sztuki oraz innych mediów, które zasilają naszą kulturę. Rozmowa rekrutacyjna na Wydział Grafiki dotyczy  naszych zainteresowań, więc starałam się pogrupować ulubione dzieła, filmy czy książki. Przeczytałam również historię Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie czy Polskiej Szkoły Plakatu. Starałam się przygotować zarówno na pytania z samej wiedzy jak i o moich personalnych zainteresowaniach i opiniach.

Z.B.: Dlaczego Twoim zdaniem warto studiować na Wydziale Grafiki? Jakie umiejętności, według Ciebie, powinien posiadać przyszły kandydat na studia graficzne?

O.C.: Grafik, to według mnie, bardzo ciekawy zawód dzięki któremu można tworzyć zarówno rzeczy artystyczne, np. ilustracje, czy użytkowe, jak np. plakaty. Studia graficzne dają możliwość spróbowania wielu technik artystycznych jak i pracy przy ciekawych projektach i zadaniach. Przyszły kandydat na studia graficzne powinien umieć skomunikować się z docelowym odbiorcą oraz bez problemu tworzyć różnorodne rzeczy. Praca grafika zawsze jest oceniana przez odbiorcę, przez co istotne jest aby umieć się z nim porozumieć. Tak samo różne firmy oraz zleceniodawcy wymagają od grafika różnych pomysłów czy projektów, więc nie wolno zamykać się wyłącznie na jeden styl.

Z.B.: Czy masz swojego ulubionego artystę, który Cię inspiruje? 

O.C.: Mam wielu ulubionych artystów, jednak przy tworzeniu prac obecnych w mojej teczce najczęściej inspirowałam się dwiema postaciami. Jedną z nich jest Witkacy, polski twórca, którego studiowanie biografii jak i dzieł spędziłam najwięcej czasu. Bardzo inspirująca jest dla mnie sformułowana przez niego Teoria Czystej Formy, która skupia się na metafizyczności i deformacji przedstawianej rzeczywistości. Bardzo podobają mi się jego kompozycje czy portrety, przez ekspresję i oryginalność. Jego dokonania zainspirowały mnie do tworzenia licznych deformacji i użycia dynamicznych kolorów. Oprócz zagadnień Witkiewicza, kultura jak i ludowość jest dla mnie tematem, w który chętnie się zagłębiam. Dlatego często inspiruję się pracami Zofii Stryjeńskiej, która malowała zwyczaje, codzienne życie czy ludność polską. Jej cykle poświęcone porom roku, tańcom ludowym czy portrety ludności etnograficznej zainspirowały mnie do tworzenia postaci i historii opartych na ludowych wierzeniach i tradycjach. Dzięki Zofii Stryjeńskiej ponownie zaczęłam doceniać i zagłębiać się w otaczającą nas kulturę.

Z.B.: Dzięki za rozmowę! Zespół Szkoły Rysunku Zalubowski cieszy się Twoim sukcesem i życzy kolejnych!

Więcej o Oli przeczytasz TUTAJ.
Data publikacji: 18.07.2023 r.
Autorka tekstu: Zosia Bębenek

Przeczytaj także…

Udostępnij:
Architektur(k)a – powtórka cz. 1/7

Architektur(k)a – powtórka cz. 1/7

Mała architektura – powtarzamy! TIK-TAK – Zegar tyka! Pilnujcie swoich zegarków, bo czas egzaminów nieubłaganie się zbliża. Ale nie martwcie się! Wraz z naszymi nauczycielami przygotowaliśmy dla Was serię opracowań zadań egzaminacyjnych. Pierwszy temat, jaki weźmiemy pod lupę to wszelkiego rodzaju mała architektura —  FONTANNY, POMNIKI, ZNAKI ETC. Zastanówmy się najpierw — co łączy te […]

Rozmowa z Amelią Strączek

Rozmowa z Amelią Strączek

Jak skutecznie przygotować teczkę? – Wywiad z Amelią Strączek … aby mieć dobry wynik z teczki trzeba wyjść ze strefy komfortu i zrobić dokumentację w odpowiedni sposób: w dobrym świetle, z prawidłowymi ustawieniami i jednolitym tłem. Amelia Strączek Z czym mogą zmagać się kandydujący na Wydział Grafiki ASP w Krakowie? Dziś zapraszamy do przeczytania rozmowy […]

Rozmowa z Kingą Lewińską

Rozmowa z Kingą Lewińską

Jak skutecznie przygotować teczkę? – Wywiad z Kingą Lewińską W żadnej innej szkole nie poznałam tak zaangażowanych w pracę nauczycieli. W luźnej, ciepłej atmosferze, razem z super ludźmi, te zajęcia były dużą przyjemnością. Kinga Lewińska Kontynuujemy dzielenie się przemyśleniami młodych studentek. Tym razem rozmawiamy z Kingą Lewińską – zdolną artystką, naszą byłą uczennicą, a obecnie […]

Wywiad z Mateuszem Urbaniakiem

Wywiad z Mateuszem Urbaniakiem

Absolwenci Szkoły Rysunku Zalubowski – wywiad z Mateuszem Urbaniakiem (…) Tematy są tam raczej ściśle architektoniczne. Oprócz tego pojawiają się w nich ostatnio elementy ekologii i recyklingu, jak np. użycie materiałów z odzysku. Mam też wrażenie, że sam pomysł i główny obiekt tematu są punktowane bardziej od kompozycji niż np. w Krakowie Mateusz Urbaniak

KONTAKT

Godziny kontaktu z biurem:
Pon.- Pt. w godz. 10:00-18:00

Administracja:

Telefon: 502 027 408 | 533 168 364 | 574 775 333
E-mail: kontakt@zalubowski.pl

Marketing:

Telefon: 574 775 333
E-mail: marketing@zalubowski.pl 

SOCIAL MEDIA

REKOMENDACJE

Gabriela Pazdur
Niekonwencjonalne metody nauczania, indywidualne podejście do każdego ucznia oraz świetni pedagodzy. Miejsce wyjątkowe pod wieloma względami, ale przede wszystkim jest ono gwarancją szeroko pojętego rozwoju własnych umiejętności rysunkowych. Szczerze polecam!
Paulina Kędzior
Po trzech latach spędzonych w Szkole Rysunku Zalubowski z czystym sercem mogę polecić ją każdemu, amatorom i trochę bardziej zaawansowanym rysownikom, każdemu kto chce się trochę podszkolić, rozwinąć skrzydła. Rodzinna atmosfera, herbatki w przerwach między rysowaniem i indywidualne podejście to jedne z wielu plusów szkoły. Nadszedł czas żeby iść dalej, ale na pewno będę tęsknić za tym miejscem. Polecam gorąco!
Ewa Filek
To była moja wymarzona ASP. Niewiele straciłam, bardzo wiele zyskałam...
Karol Mularczyk
Jako uczeń liceum plastycznego bardzo miło wspominam 5 lat, w czasie których uczęszczałem na lekcje rysunku u Rafała Zalubowskiego. Profesjonalne podejście do nauczania wielu technik rysunkowych jak i malarskich, połączone z bardzo luźną atmosferą panującą na zajęciach. Ponadto potężna wiedza o historii sztuki przekazywana jest podczas korekt w bardzo interesujący i łatwy do zrozumienia sposób. Serdecznie polecam!
Łukasz Maciaszkiewicz
Bardzo polecam tę szkołę wszystkim wiążącym swoją przyszłość z rysunkiem lub tym, którzy po prostu lubią rysować. Luźna atmosfera zajęć i profesjonalne podejście nauczycieli sprawiają idealne warunki do czynienia szybkich postępów.
Justyna Rusinek
Ciekawe zajęcia, świetni nauczyciele, spokojna atmosfera... w sam raz dla każdego, kto pragnie kształcić swoje umiejętności w kierunku rysunku i malarstwa. Naprawdę polecam!
Piotr Marzec
Jako absolwent liceum plastycznego, ogromnie polecam ten kurs wszystkim zainteresowanym! Program nauczania szkoły to coś więcej niż nauka rysunku: to wciągnięcie ucznia w ogromną machinę zjawisk kulturowych, w którą on wskakuje z zapartym tchem: jak w wielką przygodę; jak w ekran kinowy, gdy wyświetlają Hobbita.
Zuzanna Wużyk
Super nauczyciele i sposób prowadzenia zajęć i przede wszystkim wspaniała atmosfera i ludzie, dzięki którym lekcje były samą przyjemnością, nawet w dni w których mało co wychodziło. Serdecznie polecam wszystkim, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności rysunkowe, czy to przed egzaminami na studia czy zwyczajnie dla przyjemności.

Copyright © 2017 Zalubowski | created by YOHO

w górę