Okres epidemii nie tylko ograniczył nam kontakty z najbliższymi oraz znajomymi, ale również pozbawił uczestnictwa w wielu interesujących wydarzeniach: między innymi w popularnych Międzynarodowych Targach Książek, które w tym roku obywają się po raz 24. Po dłuższej przerwie wydarzenie wróciło, w Krakowie, do tradycyjnej, stacjonarnej formy.
Tym bardziej cieszę się, że zdecydowałyśmy się na tę jednodniową wycieczkę, w poszukiwaniu pięknie zilustrowanych książek dla najmłodszych czytelników.
Jak piszą Organizatorzy: 24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie będą inspirowane twórczością wybitnego, polskiego futurologa Stanisława Lema. Lem napisał kiedyś, że człowiek żyje zmianą, a przemiany i modyfikacje stały się obecne w każdej dziedzinie, także na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Tegoroczna edycja Targów będzie wydarzeniem, które połączy tradycyjną formułę targów w hali z działaniami online na Wirtualnej Platformie.
Nie miałyśmy okazji porównać wirtualnych atrakcji z tymi stacjonarnymi, ale targi „na żywo” na pewno mogły się podobać. Poprzednie edycje targów były znane z długich, niekończących się kolejek. Tym razem tak nie było, mimo, że sprawdzano, nie tylko bilety wstępu i torebki, ale również temperaturę. Aby nie błądzić można było skorzystać z planów pomieszczeń – hali „Wisła” i „Dunaj”. Wewnątrz hal wielu zwiedzających, zarówno młodsi, jak i starsi – dzierżyli w dłoniach świeżo kupione książki. Miły widok! Miałyśmy początkowe jeszcze puste ręce, ale konkretny plan – szukać czterech książek dla najmłodszych dzieci, w różnych grupach wiekowych, w przedziale od 1 do 5 lat. Wprawdzie brakowało naszego zaprzyjaźnionego Wydawnictwa Dwie Siostry, ale, na szczęście, wśród uczestników nie zabrakło równie ciekawych pozycji, skierowanych do dzieci.
Prezentujemy nasze książkowe zdobycze:
Książka dedykowana dzieciom 4+. Catarina Sobral opowiada i ilustruje historię powstania naszego świata. I to w jaki nietypowy sposób! Soczyste i zabawne ilustracje od razu zwrócą Waszą uwagę! Dużo frajdy dla młodych, ale też dla starszych czytelników.
To przeuroczy projekt, skierowany dla dzieci już od 1 roku życia. Meritxell Marti i Xavier Salomo stosują świeże kolory
i nieskazitelną kompozycję. Książka ma charakter interakcyjny. W środku znajdziemy, między innymi, ruchome przedmioty (pop-up’y), które wzbudzą ciekawość u najmłodszych i utrzymają ich koncentrację na dłużej.
To istna rewelacja! Niezwykle oryginalna książka interakcyjna od razu pobudzi kreatywność u młodego czytelnika. Tutaj, na każdej stronie możemy wybrać kilka możliwości na rozpoczęcie tej historii, co pozwala stworzyć własną narrację. Pan ze stoiska zdradził nam, że możliwych opowieści jest aż 3 mln!
To wciągające wyzwanie, które polega na wyszukiwaniu konkretnych postaci – w tym przypadku muzyków – wśród setek innych! Jeśli kojarzycie grę Gdzie jest Wally? to w tej książce znajdziecie bardzo podobną formułę. Pochłania całkowicie! Świetne uzupełnienie wspólnego czasu.
Jeśli nie wiesz, co dać w prezencie dziecku – gorąco polecamy wymienione książki. Wszystkie pięknie zilustrowane, interesująco oraz oryginalnie wydane – wprost idealne na jesienne chłodne popołudnia. Podczas targów nie zabrakło również interesujących pozycji dla miłośników sztuki. Pięknie wydane książki z obrazami Caravaggio czy Rafaela Santi, nad którymi zachwycałyśmy się dobre kilkanaście minut, dokładnie przyglądając się każdej stronie. Ponadto, można było zobaczyć publikacje krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych czy Muzeum Narodowego w Krakowie, a oprócz szerokiego wyboru książek były do kupienia także muzealne gadżety.
Mamy nadzieję, że za rok zobaczymy stoiska naszych ulubionych wydawnictw z większą ilością czytelników, zarówno tych młodszych i starszych. Mamy nadzieję spotkać się z nimi w „nieco normalniejszej atmosferze” – bez masek, widząc uśmiechnięte twarze mijanych kolekcjonerów książek.
Autorki tekstu: Anna Daniszewska, Kinga Dusik-Węgrzyn
Data publikacji: 19.10.2021 r.
Jak skutecznie przygotować teczkę? – Wywiad z Szymonem Wiążewskim (…) nauczyłem się tego, że każdy temat można ugryźć w jakiś ciekawy sposób, a martwa natura może opowiadać ciekawą historię. Myślę, że nauczyłem się również tego, że praca twórcza powinna przede wszystkim wychodzić z serca, a do kreowania potrzeba wiele luzu. Tworzenie przede wszystkim powinno sprawiać […]
ROZMOWA Z RAFAŁEM ZALUBOWSKIM Kto lepiej zna Szkołę Rysunku Zalubowski niż jej właściciel? Oprócz pełnienia roli założyciela i lidera, Rafał Zalubowski uczy na co dzień rysunku i tworzy koncepcje corocznych programów zajęć. Postanowiliśmy porozmawiać z nim na temat wartości naszej szkoły oraz znaczenia rysunku w świecie. Weronika Kęsek: Czy jest coś, co wyróżnia Szkołę Rysunku […]
Wywiad z Tomaszem Spellem Tyle znakomitych komiksiarzy na raz, ile podczas Komiksfestu 2024, jeszcze u nas nie było! Pięciodniowy turnus wypełniły fantastyczne warsztaty, spotkania i rozmowy z gośćmi, których mieliśmy przyjemność zaprosić. Jednym z nich był Tomasz Spell, profesjonalny artysta komiksowy, na co dzień realizujący własne projekty albumów komiksowych. Rysowanie komiksów cały dzień, w ramach […]
Mała architektura – powtarzamy! TIK-TAK – Zegar tyka! Pilnujcie swoich zegarków, bo czas egzaminów nieubłaganie się zbliża. Ale nie martwcie się! Wraz z naszymi nauczycielami przygotowaliśmy dla Was serię opracowań zadań egzaminacyjnych. Pierwszy temat, jaki weźmiemy pod lupę to wszelkiego rodzaju mała architektura — FONTANNY, POMNIKI, ZNAKI ETC. Zastanówmy się najpierw — co łączy te […]