Pomysł na studiowanie Wzornictwa Przemysłowego zrodził się na początku liceum. Na lekcje rysunku uczęszczałem już od podstawówki, z krótszymi lub dłuższymi przerwami. O istnieniu takiego kierunku powiedziała mi mama i spodobał mi się, ponieważ już wtedy interesował mnie design. Ale w ograniczonym zakresie gdyż był to głównie wygląd obuwia piłkarskiego.
Maciej Jamrozik
Niedawno rozpoczęliśmy cykl wywiadów z absolwentami naszej Szkoły z klasy architektonicznej. Najwyższa pora na rozmowę z byłymi uczniami grupy artystycznej, a przyszłymi studentami krakowskiej ASP.
Maciek Jamrozik, na kierunek Wzornictwo Przemysłowe, dostał się z wynikiem 70/90 pkt, w tym 44/50 za teczkę. Zachęcamy do lektury, z której dowiecie się więcej; między innymi o procesie rekrutacji na kierunek Wzornictwo Przemysłowe oraz poznacie bliżej Szkołę Rysunku Zalubowski z perspektywy naszego ucznia.
Obejrzycie również wybrane, pomysłowe prace z portfolio Maćka.
Anna Daniszewska: Jak wyglądał proces rekrutacji na Wzornictwo Przemysłowe na ASP w Krakowie? Jakie miałeś zadania do wykonania?
Maciej Jamrozik: Proces rekrutacji rozpoczął się oczywiście od zarejestrowania w systemie rekrutacyjnym. Wyznaczone zostały terminy dwóch części egzaminu – przeglądu teczki oraz egzaminu teoretycznego. Ta pierwsza część odbyła się bez mojego udziału, natomiast teorie zdawałem przy udziale całej komisji. Egzamin obejmował zagadnienia z historii sztuki i designu, wiedzy ogólnej, a także zdolności logicznego myślenia. Szczerze mówiąc nie było to łatwe zadanie, ale udało mi się je pozytywnie zaliczyć.
A.D.: Skąd pomysł na wybór takiego kierunku studiów? Co najbardziej chciałbyś robić w tym obszarze sztuki?
M.J.: Pomysł zrodził się na początku liceum. Na lekcje rysunku uczęszczałem już od podstawówki, z krótszymi lub dłuższymi przerwami. O istnieniu takiego kierunku powiedziała mi mama i spodobał mi się, ponieważ już wtedy interesował mnie design. Ale w ograniczonym zakresie gdyż był to głównie wygląd obuwia piłkarskiego. Ostateczną decyzję o rozpoczęciu przygotowań na ten Wydział podjąłem na początku trzeciej klasy liceum, a czas pokaże w jakim kierunku to wszystko pójdzie. Na ten moment jestem podekscytowany samą wizją studiowania na WFP.
A.D.: Jak wspominasz kurs w Szkole Rysunku Zalubowskiego? Czego nauczyłeś się podczas zajęć?
M.J.: W Szkole Rysunku Zalubowskiego wylądowałem jako dzieciak z podstawówki, bez żadnego warsztatu. Na początku jedynym nauczycielem był pan Rafał, który cierpliwie rozwijał moje umiejętności, mimo że chęci i zaangażowanie nie zawsze były duże. Ostateczny sukces w rekrutacji zawdzięczam głównie jemu, ponieważ zawsze motywował mnie do pracy i bardzo dużo nauczył. Jestem ogromnie wdzięczny także wszystkim nauczycielom, z którymi miałem styczność w szkole, a szczególnie Ewelinie i Julce, które przygotowywały mnie w tym decydującym roku.
A.D.: Jakie umiejętności rysunkowe pozyskane w Szkole Rysunku Zalubowski, przydadzą Ci się w trakcie studiów?
M.J.: Wszystkie. Tutaj nauczyłem się wszystkiego, co związane z rysunkiem, odkryłem to, co najbardziej lubię i rozwinąłem to. Myślę, że moja ulubiona technika, czyli marker i cienkopis, odgrywa dużą rolę w szkicach.
A.D.: Skąd czerpiesz inspiracje do tworzenia tak oryginalnych i pomysłowych prac? Czy masz swoich ulubionych twórców?
M.J.: Inspirację do moich prac czerpałem z różnych źródeł. Niektóre zrodziły się podczas myślenia nad pracami do teczki, inne podsunęli nauczyciele ze szkoły czy mój znajomy Igor, a na przykład na projekt składanych nart wpadłem śmigając na Kasprowym Wierchu. Twórcy, którzy mnie inspirują to postmodernistyczny artysta Ettore Sottsass, architekt Bjarke Ingels, Pablo Picasso oraz z innej beczki, może nie twórca, ale mój idol i symbol ciężkiej pracy – Cristiano Ronaldo.
A.D.: Dziękuję za rozmowę.
Zespół Szkoły Rysunku Zalubowski życzy dalszych sukcesów i kolejnych oryginalnych projektów!
Data publikacji: 6.08.2021 r.
Kierunek: Grafika! — słowem wstępu Szkoła Rysunku Zalubowski prowadzi zajęcia z rysunku nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także przygotowuje wielu młodych i utalentowanych rysowników aspirujących na wyższe studia artystyczne. Pomagamy im stworzyć własne portfolio tzw “teczkę”, która jest ich przepustką na studia. Dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu oraz naszej pomocy w prowadzeniu, możemy pochwalić […]
Jak skutecznie przygotować teczkę? – Wywiad z Marią Antosiewicz Z wielką chęcią wymieniam imię tej szkoły jako placówki, która zbudowała mnie jako artystę. Maria Antosiewicz Każdy z rekrutujących na uczelnie artystyczne ma swoje indywidualne doświadczenia. W serii wywiadów z absolwentami naszej szkoły, którzy z pozytywnym skutkiem przeszli ten proces, dowiadujemy się jak skutecznie przygotować się […]
Jak skutecznie przygotować teczkę? – Wywiad z Szymonem Wiążewskim (…) nauczyłem się tego, że każdy temat można ugryźć w jakiś ciekawy sposób, a martwa natura może opowiadać ciekawą historię. Myślę, że nauczyłem się również tego, że praca twórcza powinna przede wszystkim wychodzić z serca, a do kreowania potrzeba wiele luzu. Tworzenie przede wszystkim powinno sprawiać […]
ROZMOWA Z RAFAŁEM ZALUBOWSKIM Kto lepiej zna Szkołę Rysunku Zalubowski niż jej właściciel? Oprócz pełnienia roli założyciela i lidera, Rafał Zalubowski uczy na co dzień rysunku i tworzy koncepcje corocznych programów zajęć. Postanowiliśmy porozmawiać z nim na temat wartości naszej szkoły oraz znaczenia rysunku w świecie. Weronika Kęsek: Czy jest coś, co wyróżnia Szkołę Rysunku […]