Listopadowy rysunek miesiąca

Listopadowy rysunek miesiąca w wykonaniu Igi Miski

Iga Miska

W listopadzie wybraliśmy rysunek Igi Miski z myślenickiej grupy młodzieżowej jako Rysunek Miesiąca! Jej kompozycja z jaszczurkami to część cyklu szkiców z motywem zwierząt. Zapraszamy do przeczytania paru słów o sobie, którymi Iga podzieliła się w wywiadzie z ilustratorką i naszą nauczycielką, Kingą Dusik-Węgrzyn.

Kinga Dusik-Węgrzyn: Twoje rysunki stały się bardziej ekspresyjne, w porównaniu z poprzednimi. Czy widzisz jakąś zmianę w swoim rysowaniu?

Iga Miska: Mój sposób rysowania znacznie się zmienił. Mam koncepcję całości pracy – staram się nie rysować pojedynczych, płaskich przedmiotów bądź szkiców natomiast tworzę pełne, przestrzenne, wieloplanowe kompozycje. Wykonuję dużo szybkich prac i jestem bardziej kreatywna, jeśli chodzi o ich tematykę. Rozwijam i eksperymentuję z rysunkiem walorowym, linearnym, kolorem. Moje prace zaczęłam wzorować na obserwacjach z natury np. studium dłoni, roślin czy zwierząt. Rysuję codziennie, starając się wyrobić swój warsztat. Są to najczęściej spontaniczne rysunki- gdy coś zobaczę, od razu muszę to narysować. Poszerzyłam zakres różnorodności moich prac. Wcześniej rysowałam najczęściej tylko zwierzęta, a teraz staram się, aby moje rysunki były rozwinięte tematycznie. Zrobiłam spore postępy w rysowaniu, a swój szkicownik prowadzę tak, że jest zapisem mojego artystycznego rozwoju.

K. D. W.: Czy masz może jakieś inspiracje?

I. M.: Znajduję inspiracje w otaczającym mnie świecie np. pięknie padające światło, rośliny, zwierzęta, pejzaże itp. Jeszcze do niedawna najbardziej lubiłam rysować czy malować zwierzęta, a teraz staram się czerpać inspiracje z przyrody, architektury czy postaci. Najczęściej szukam inspiracji z wyobraźni – sama wymyślam swoje kompozycje np. stworzenie komiksu bądź tatuażu. Sięgam również do sztuki innych artystów i inspiruję się ich pracami oraz twórczością np. Van Gogh, Jerzy Nowosielski.

K. D. W.: Zauważyłaś już u siebie ulubione motywy, do których wciąż wracasz?

I. M.: Zazwyczaj staram się rysować różnorodne tematycznie prace. Ciągle szukam inspiracji, więc nie mam jeszcze jednego ulubionego motywu. Najczęstsze jednak w moich pracach dominują motywy: roślinne, nawiązujące do zwierząt, przyrody, architektury, postaci i studium człowieka oraz krajobrazu.

K. D. W.: Twoje prace są bardzo różnorodne, czy przypadło ci do gustu jakieś narzędzie, bardziej niż inne?

I. M.: Swoje prace staram się wykonywać wieloma różnymi narzędziami. Począwszy od ołówków, kredek, pisaków, promarkerów, cienkopisów, markerów, długopisów, pędzli, szpachelek oraz gliny, poprzez farby akrylowe, akwarelowe czy nawet olejne. Moim ostatnim wspaniałym odkryciem jest malowanie farbami olejnymi oraz używanie do tego szpachelki.

K. D. W.: Czy masz jakieś przełomowe momenty, lekcje, które ci cos uświadomiły, tematy zajęć, które wpłynęły na Twoją twórczość?

I. M.: Moim przełomowym momentem było rozpoczęcie lekcji z martwej natury. Zetknęłam się z tym niedawno po raz pierwszy, ale dzięki tym lekcjom zrobiłam duże postępy. Potrafię bardziej świadomie komponować i odwzorować różne plany. Nauczyłam się poprzez różne narzędzia i techniki oddawać fakturę rysowanych obiektów np. draperia, szkło, metal itp. Zaczęłam uważniej obserwować przedmioty oraz tworzyć prace trójwymiarowe. Moje rysunki są teraz dobrze dopracowane i zawierają niezbędne szczegóły oraz światłocień. Lepiej dobieram kolory i przestałam używać czystych kolorów z tubki.

Gratulujemy, Igo! Nagroda od Royal Talens Poland już trafiła do autorki Rysunku Miesiąca.