(…) Psowate ogólnie są dla mnie symbolem chaosu i stanu zezwierzęcenia, przedstawiają skrajne emocje.
Zosia Piekorz (17)
Wspaniałym podsumowaniem pierwszego miesiąca roku szkolnego 2023/24 jest piękny szkicownik Zosi Piekorz – nasz wrześniowy faworyt. Zgodnie ze zwyczajem wybierania rysunku miesiąca szczególnie wyróżniamy jedną z prac Zosi. Szkoda byłoby nam jednak nie pochwalić się całością!
Zosia użyczyła nam swojej pracy, więc zachęcamy do obejrzenia przygotowanego przez nas przeglądu jej szkicownika. Wojciech Osielczak, na którego zajęcia Zosia uczęszcza, przeprowadził z nią także krótką rozmowę – przeczytacie ją poniżej! Do tak bogatej pracy warto poznać kontekst.
Wojciech Osielczak: W twoich pracach przejawia się motyw wilka/postaci antropomorficznych. Czy mają dla Ciebie jakieś znaczenie?
Zosia Piekorz: Wilki i psowate ogólnie są dla mnie symbolem chaosu i stanu zezwierzęcenia, przedstawiają skrajne emocje. Poza tym lubię je rysować!
W. O.: Skąd bierze się fascynacja tym motywem?
Z. P.: Szczerze mówiąc nie wiem kiedy to się zaczęło, ale ogólnie lubiłam rzeczy które wyglądały groźnie, drapieżniki, itp. Poza tym miałam raz fazę na wilki.
W. O.: Czym przejawiała się „faza na wilki”?
Z. P.: Wyszukiwałam na google np. „wilki anime”. Chodzi tu bardziej o niszę rysowania wilków, ale z jakimiś cool cechami – ze skrzydłami lub radioaktywne. W 2018 bardzo lubiłam rzeczy tego typu, później wyewoluowało to w bardziej mroczną stylistykę.
W. O.: Wygląda na to, że prowadzenie szkicownika jest dla Ciebie istotne. Skąd u Ciebie ta forma wyrazu? Czy dostrzegasz różnice w tworzeniu szkicownika względem innych prac?
Z. P.: W szkicowniku jest miejsce na eksperymenty i nie ma presji, by każdy rysunek był idealny. Poza tym mogę go zabierać gdzie chcę i kiedy chcę. Jest w nim też większe pole do popisu.
W. O.: Co Cię ostatnio zainspirowało? Czy zauważymy to w Twoich szkicach?
Z. P.: Zauważyłam że ostatnio inspiruję się średniowiecznymi rysunkami (głównie ich lineartem). Trochę także motywami okultystycznymi lub religijnymi – demonami, folklorem polskim, stylistyką plakatów (głównie z czasów PRL-u), ale też motywem piekła w ikonografii chrześcijańskiej.
W. O.: Ostatnie pytanie: jakie elementy stylistyki plakatów z PRL-u cię inspirują?
Z. P.: Głównie dobór barw i tekstur charakterystycznych dla socrealizmu, ale też i stylistyka.
To pierwszy tego typu wybór. Zosia otrzymała naturalnie nagrodę od naszego Super Partnera, Royal Talens Poland – między innymi nowy szkicownik, który zapewne prędko zapełni kapitalnymi pracami. Gratulacje, Zosiu!