Szkoła rysunku, Kursy rysunku

Szkoła rysunku, Kursy rysunku

Zamknij menu

Jacek Gaj 1938—2021

Żegnamy Prof. Jacka Gaja

W dniu 6.02.2021 r. odszedł Prof. Jacek Gaj, wybitny, niepowtarzalny artysta i równie wspaniały pedagog, którego miałem zaszczyt być studentem w pracowni rysunku na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP.

Szczęśliwie złożyło się dla mnie tak, że moich dwóch nauczycieli rysunku: profesor Arkadiusz Waloch z zakopiańskiego PLSP i Jacek Gaj byli przyjaciółmi jeszcze z czasów studiów. Obydwoje byli uczniami profesora Adama Hoffmana i jego przyjaciółmi. Szczęśliwie dla mnie byli nauczycielami i artystami wielkimi. Pozostawili mi miłość do sztuki ale także literatury i kultury w ogóle, rozumienie ich sensu, znaczenia i głęboko humanistycznego wymiaru.

Profesora Jacka Gaja tak jak ja wspominają wszyscy jego studenci – jako człowieka o niezwykłym intelekcie, filozofa sztuki i życia, mędrca, erudytę, człowieka o niespotykanej inteligencji, kulturze, empatii i wrażliwości, przenikliwego, cierpliwego, wyrozumiałego, otwartego i tak po prostu bardzo ludzkiego i dobrego. To czego mnie nauczył, za co będę mu zawsze wdzięczny starałem i staram się przekazywać swoim uczniom, a sposób w jaki udzielał mi korekt zawsze mnie inspiruje. Profesor Gaj zawsze skłonny do dyskusji i słuchania Nas młokosów, podpowiadający rozwiązania i możliwości, pokazujący panoramy tradycji i wyjaśniający współczesność był wielkim autorytetem nie tylko dla nas, ale o czym rozmawiałem z wieloma ówczesnymi profesorami Wydziału także dla kolegów profesorów z uczelni. Słuchaliśmy jego słów wiedząc, że zawsze w tym co powie będzie genialna myśl, niebanalne sformułowanie, mądrość, subtelne poczucie humoru. Opowiadaliśmy o nim anegdoty, o jego dowcipie i inteligencji. Oglądaliśmy z przejęciem jego prace i inspirowaliśmy się nimi. Cudowne, intrygujące, tajemnicze, miedzioryty, niezapomniane „goyowskie” akwaforty, genialne rysunki. To Profesor nauczył mnie kochać surrealizm i pomógł zrozumieć co jest po drugiej stronie lustra Alicji.

Spoczywaj w spokoju Profesorze i dziękuję za wszystko.
Rafał Zalubowski

 

Jacek Gaj – urodzony w 1938 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom obronił w 1962 roku w pracowni prof. Mieczysława Wejmana i pracowni liternictwa prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego. Profesor na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP, prowadził Pracownię Rysunku. Uprawiał grafikę i rysunek. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zagranicznych, m.in. w: Warszawie, Łodzi, Katowicach, Kolonii, Wiedniu, Paryżu, Nowym Jorku i Rzymie. Nagrodzony m.in. w Miedzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie 1966, 1968; Międzynarodowym Biennale w Buenos Aires 1970, VI Ogólnopolskiej Wystawie Grafiki w Warszawie 1973, Międzynarodowej Wystawie „Graphica Creativa” w Jyväskylä 1978, Triennale Malarstwa i Grafiki w Łodzi 1979.

praca autorstwa Jacka Gaja – Kuszenie III.

Udostępnij:

KONTAKT

Godziny kontaktu z biurem:
Pon.- Pt. w godz. 08:00-16:00

Administracja:

Telefon: 502 027 408 | 533 168 364 | 574 775 333
E-mail: kontakt@zalubowski.pl

Marketing:

Telefon: 574 775 333
E-mail: marketing@zalubowski.pl 

SOCIAL MEDIA

REKOMENDACJE

Gabriela Pazdur
Niekonwencjonalne metody nauczania, indywidualne podejście do każdego ucznia oraz świetni pedagodzy. Miejsce wyjątkowe pod wieloma względami, ale przede wszystkim jest ono gwarancją szeroko pojętego rozwoju własnych umiejętności rysunkowych. Szczerze polecam!
Paulina Kędzior
Po trzech latach spędzonych w Szkole Rysunku Zalubowski z czystym sercem mogę polecić ją każdemu, amatorom i trochę bardziej zaawansowanym rysownikom, każdemu kto chce się trochę podszkolić, rozwinąć skrzydła. Rodzinna atmosfera, herbatki w przerwach między rysowaniem i indywidualne podejście to jedne z wielu plusów szkoły. Nadszedł czas żeby iść dalej, ale na pewno będę tęsknić za tym miejscem. Polecam gorąco!
Ewa Filek
To była moja wymarzona ASP. Niewiele straciłam, bardzo wiele zyskałam...
Karol Mularczyk
Jako uczeń liceum plastycznego bardzo miło wspominam 5 lat, w czasie których uczęszczałem na lekcje rysunku u Rafała Zalubowskiego. Profesjonalne podejście do nauczania wielu technik rysunkowych jak i malarskich, połączone z bardzo luźną atmosferą panującą na zajęciach. Ponadto potężna wiedza o historii sztuki przekazywana jest podczas korekt w bardzo interesujący i łatwy do zrozumienia sposób. Serdecznie polecam!
Łukasz Maciaszkiewicz
Bardzo polecam tę szkołę wszystkim wiążącym swoją przyszłość z rysunkiem lub tym, którzy po prostu lubią rysować. Luźna atmosfera zajęć i profesjonalne podejście nauczycieli sprawiają idealne warunki do czynienia szybkich postępów.
Justyna Rusinek
Ciekawe zajęcia, świetni nauczyciele, spokojna atmosfera... w sam raz dla każdego, kto pragnie kształcić swoje umiejętności w kierunku rysunku i malarstwa. Naprawdę polecam!
Piotr Marzec
Jako absolwent liceum plastycznego, ogromnie polecam ten kurs wszystkim zainteresowanym! Program nauczania szkoły to coś więcej niż nauka rysunku: to wciągnięcie ucznia w ogromną machinę zjawisk kulturowych, w którą on wskakuje z zapartym tchem: jak w wielką przygodę; jak w ekran kinowy, gdy wyświetlają Hobbita.
Zuzanna Wużyk
Super nauczyciele i sposób prowadzenia zajęć i przede wszystkim wspaniała atmosfera i ludzie, dzięki którym lekcje były samą przyjemnością, nawet w dni w których mało co wychodziło. Serdecznie polecam wszystkim, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności rysunkowe, czy to przed egzaminami na studia czy zwyczajnie dla przyjemności.

Copyright © 2017 Zalubowski | created by YOHO

w górę