Jeśli nie mają Państwo planów wakacyjnych dla swoich starszych pociech, proponujemy Wam pięć fantastycznych letnich wypraw! Pięć kierunków podróży, o których marzy każdy. Na samym początku wybierzemy się na tajemniczą i nieoznaczoną na mapach wyspę na Pacyfiku, gdzie czeka nas mnóstwo, nie tylko rysunkowo – malarskich, przygód. Wyprawa ta będzie pretekstem do opracowania scenariusza projektu graficznego przygodowej gry. Następnie, urządzimy sobie malarski rajd po słonecznej Francji. Odwiedzimy jej najpiękniejsze regiony, a naszymi przewodnikami będą wielcy malarze m.in. Monet, Cezanne, van Gogh i Picasso. Na podstawie ich twórczości poznamy tajniki warsztatu każdego z nich. Z Francji wpadniemy wprost w objęcia pięknego polskiego lasu aby odkrywać jego przyrodę i mitycznych mieszkańców. Będzie bardzo baśniowo… sprowokuje nas to do nauki technik ilustracyjnych, projektowania książek oraz artbooków. Kolejna wyprawa odbędzie się po fantastycznym, nieznanym kontynencie pełnym fantazji, absurdów i poczucia humoru. Będzie ona pretekstem do zaprojektowania uniwersum na potrzeby fabuł filmowych, literackich, gier komputerowych oraz komiksów. Wakacyjne szaleństwa zakończy Festiwal Japoński, podczas którego poznamy Kraj Kwitnącej Wiśni i jego fascynującą kulturę. Dowiemy się m.in. jak zaprojektować japoński ogród, skąd się wzięło origami, czym jest kimono i jaka jest jego tradycja.
GRUPA WIEKOWA
Młodzież w wieku od 13 do 15 lat.
Maksymalny rozmiar grupy to 20 osób, turnus zostanie otwarty przy zapisie minimum 10 osób.
LOKALIZACJA ZAJĘĆ
Młyn Zabierzów ul. Rodziny Poganów 9 oraz plener (miejsce oraz data pleneru będą ustalane przed każdym turnusem z uwzględnieniem warunków pogodowych)
TERMINY TURNUSÓW:
1. 12.07 i 13.07
2. 19.07 i 20.07
3. 26.07 i 27.07
4. 02.08 i 03.08 (UWAGA! W turnusie IV ZMIANA GODZIN! 14:30-18:30)
5. 09.08 i 10.08
HARMONOGRAM ZAJĘĆ
Jeden TURNUS obejmuje 2 dni zajęć po 4h.
PONIEDZIAŁEK w godzinach 10:30-14:30
WTOREK w godzinach 10:30-14:30
UWAGA!
W turnusie IV ZMIANA GODZIN! w dniach 02.08. i 03.08.: 14:30-18:30
PROGRAM ZAJĘĆ
1. TAJEMNICZA WYSPA – Przygoda Rysownika (12.07 i 13.07)
Wakacyjna przygoda z rysunkiem rozpocznie się kreowaniem tajemniczej wyspy na Pacyfiku. Ten tydzień będzie pełen zadań projektowych. Rozpoczniemy od budowania pełnej strategii gry, a później stworzymy bohaterów i ich przygody oraz scenografię nieznanego świata pełnego zagadek i niespodzianek. Każde poszczególne zadanie wzbogaci nas o inną umiejętność, a efektem pracy wszystkich etapów będzie kompletny utwór, umożliwiający prowadzenie rozgrywek. Podczas warsztatów z pewnością dostarczą one wszystkim uczestnikom dużą ilość zabawy! Inspiracje będziemy czerpać z dzieł wybitnych artystów konceptualnych oraz losów znanych i nieznanych rozbitków przytaczanych w rozmaitych tekstach kultury.
W programie trzydniowych warsztatów znajdą się zadanie studyjne, ćwiczenia kreatywne – art konceptualne, projektowanie postaci i scenografii, ilustracja, zadania interaktywne. Niewykluczone wizyty ciekawych gości! W wyprawie wspomagać nas będzie książka pt. „Mapy” autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich Wydawnictwa Dwie Siostry oraz “Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków” z ilustracjami Zofii Frankowskiej i Jacka Ambrożewskiego.
2. OTO JEST FRANCJA – Malarska podróż z Mistrzami (19.07 i 20.07)
W tym tygodniu zagłębimy się w fascynujący świat malarstwa. Śladem wielkich twórców odbędziemy niezwykle kształcącą podróż do Francji. Mistrzowie malarstwa zaproszą nas do własnych pracowni, gdzie podzielą się wiedzą o różnorodnych i urzekających regionach, w których tworzyli. Wybierzemy się na plener z Van Goghiem w Arles, gdzie zdradzi nam tajniki pracy z kolorem. Zajrzymy również do domu Cezanne’a, który podzieli się swoją fascynacją pejzażem prowansalskim. O świetle w Normandii opowie nam Monet, a po Paryżu – stolicy europejskiej kultury – oprowadzi nas sam Picasso. Te oraz inne malarskie wyprawy wzbogacą naszą wiedzę o niezwykle bogatym kraju, a szereg ciekawych ćwiczeń wyposaży nas w umiejętności największych mistrzów.
Warsztaty trzydniowe obejmują cykl zadań poświęconych zagadnieniom koloru (kontrastu barwnego, gamy barwnej, nasycenia, odcienia i wpływu światła na kolor), zajęcia poszerzające umiejętności i techniki posługiwania się rozmaitymi narzędziami malarskimi, ćwiczenia służące rozwijaniu umiejętności budowania kompozycji i nastroju obrazu. W planie – obok zajęć klasycznych, pogłębiających plastyczną wrażliwość oraz wiedzę o kulturze – nie zabraknie także części praktycznej. Wzbogacą one wiedzę z zakresu technologii malarstwa i warsztatu artysty. Inspiracją do naszej podróży będzie: „Oto jest Paryż” Wydawnictwa Dwie Siostry.
3. O TYM SZUMIĄ WIERZBY – Rysownicza podróż w głąb lasu (26.07 i 27.07)
Podczas tych warsztatów wybierzemy się na wycieczkę do lasu. Wcielimy się w botaników, zoologów, etnologów, ilustratorów i projektantów. Poznamy szereg fascynujących zagadnień z życia roślin i zwierząt, a także spotkamy się z mitycznymi stworzeniami zamieszkującymi ten las. Opowiemy sobie o funkcjach barw w naturze i zdobędziemy umiejętności wykorzystywania koloru w rysunku.
W programie znajdziemy szereg wyjątkowych warsztatów i wykładów pogłębiających wrażliwość na naturę i świadomość ekologiczną. Spotkamy się z fotografią – tą cyfrową, jak i tradycyjną techniką cyjanotypii. Zapoznawszy się z lokalnym folklorem zaprojektujemy i wykonamy mobilną grę. W nawiązaniu do twórczości znamienitych artystów awangardowych opracujemy instalację przestrzenną; poznamy nietypowe techniki pracy ilustratora i stworzymy własną książkę artystyczną. Warsztaty zapewniają zdobycie nowych doświadczeń oraz wzbogacenie warsztatu artysty w przyjemnej, promującej proekologiczne działania atmosferze. Inspirować nas będzie przepiękna książka „Drzewa” Piotra Sochy (Wydawnictwa Dwie Siostry), gdzie przejawia się botaniczna dociekliwość oraz niezwykły kunszt ilustratorski. Chodźmy w las!
4. nieOSTATNI KONTYNENT – Fantastyczne safari (02.08 i 03.08)
Tym razem wybierzemy się w podróż na fantastyczny nieznany kontynent – pełen fantazji, absurdu i niezwykłych zjawisk. Niczym zawodowi projektanci będziemy kreować tamtejszą przyrodę, kulturę i obyczaje. W czasie warsztatów, zbudujemy scenariusz gry, do której zaprojektujemy nieistniejące rośliny i zwierzęta oraz innych bohaterów. Ponadto stworzymy makiety fantastycznych pejzaży, poznając przy tym sporą ilość warsztatowych możliwości i wartościowych inspiracji ze świata literatury, komiksu, filmu i gier. Dla miłośników literatury jest jasne, że proponując tytuł tego cyklu, podczas warsztatów inspirujemy się wspaniałą książką Terry Pratchetta. Czeka nas pełna humoru przygoda podczas której uruchomimy pokłady kreatywności i wzbogacimy warsztat rysunkowy.
W programie trzydniowych warsztatów znajdą się ćwiczenia studyjne, zadanie kreatywne – art konceptualne, projektowanie postaci i scenografii, ilustracja, zadania interaktywne. Niewykluczone wizyty specjalnych gości. W tej wyprawie towarzyszyć nam będzie książka: „Którędy do Yellowstone” (Wydawnictwo Dwie Siostry).
5. FESTIWAL JAPOŃSKI – Spotkanie z kulturą i sztuką Japonii (09.08 i 10.08)
Podczas tego festiwalu wybierzemy się do Japonii – kraju o niezwykle wyrazistej i bogatej kulturze, której olbrzymi wpływ na kulturę współczesną widzimy choćby w fenomenie popularności mangghi. Wędrówkę po tym fascynującym kraju będziemy odbywać rysując, malując i projektując. Zdobędziemy wiedzę o tamtejszych zwyczajach, przyrodzie i sztuce. Zapoznamy się z tradycyjnymi technikami sztuki japońskiej oraz dowiemy się, co mają wspólnego ze współczesnym komiksem. Postaramy się jak najwięcej dowiedzieć o Japonii i poznać choćby część ze wspaniałych tradycyjnych sztuk mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Zobaczymy na przykład, jak zaprojektować japoński ogród, poznamy historię origami, dowiemy się czym jest kimono i jaka jest jego tradycja. Oprowadzać nas będą osobliwi bohaterowie tamtejszej mitologii oraz główni przedstawiciele japońskiej kultury współczesnej.
W programie trzydniowych warsztatów znajdą się zadania studyjne, ćwiczenia projektowe strojów i scenografii, ilustracja, zadania interaktywne, spotkania ze znawcami japońskiej kultury i dodatkowe atrakcje. Dla chętnych będzie możliwość nauki pracy w technikach cyfrowych. Spotkaniom będzie towarzyszyć publikacja Wydawnictwa Karakter – “Japonia Utracona”.
CENNIK
Cena za 1 turnus: 240 zł (2 zajęcia po 4h, łącznie 8h kurs)
MATERIAŁY
Wszyscy zgłoszeniu uczniowie zostaną poproszeni o przynoszenie ze sobą własnych materiałów rysunkowych i malarskich, szczegółowa lista zostanie przesłana po dokonaniu zgłoszenia. Podstawowe materiały to kredki, ołówki, gumka do mazania, temperówka, pisaki, farby plakatowe/akrylowe/akwarelowe, cienkopisy, szkicownik. Szkoła zapewniać będzie bristol, deski do rysunku, sztalugi i stoliki.
WAŻNE! Na zajęciach obowiązkowe jest przestrzeganie obecnie panujących wymogów sanitarnych. Prosimy o zapoznanie się z nimi pod tym linkiem.
ZAPISY:
mailowo: kontakt@zalubowski.pl
telefonicznie pod numerem 502 027 408 |533 168 364 | 574 775 333