Festiwal Komiksu Alternatywnego - relacja

Pierwsza edycja Festiwalu Alternatywnego Komiksu za nam! Świetna organizacja, miła atmosfera, a przede wszystkim kopalnia świetnych zinów, artbooków, animacji, ilustracji, a przede wszystkim znakomitych komiksów niezależnych twórców i wydawnictw z całej Polski. Artystów można było spotkać i porozmawiać osobiście w strefie targowej festiwalu, a było ich aż 27!

Oto oni: @krztonia / @KarpLagerfeld / @Mydlo.zin /  @demlandnews / @wydawnictwo23 / @lataoko / @olgawieszczykk / Oasis of Hate (oasis_of_hate@ig) / Zin Elektryczne Futro / @edyta.bystron.komiksy / @alaflora / @wkrutce /  @xuhxyn / @ciut.zine / @karlnesserarts / @klubzin / @zofia.paloma.hyjek / @walczowskasylwia / @bnapucu / @berliac / @fangazine / @allgirlstothefront / CYBER PUSSY ZIN / Mikołaj Tkacz i Michał Rzecznik @MAZOL.i.MT / @ptaszekpowiedzialmize / Ilde Betanzos / @aga.aga.rysuje /
Na stoiskach można było zakupić przede wszystkim tytuły, które niedawno miały swoją premierę! Są to m.in. trzy krakowskie ziny @ciut.zine @klubzin @fangazine oraz komiksy wydane pod pieczą @bubipopgallery : “Hipster Samuraj” Sary Wyskiel (@posernik), “Morenish Dude” Eweliny Galla (@gallaewelina) i “44 sceny z życia Adama Mickiewicza. Kolorowanka patriotyczna” Michała Rzecznika, współtwórcy grupy Maszin i @MAZOL.I.MT. Tego dnia w progach Mangghi zagościło również @wydawnictwo23 , którego “Brom” autorstwa @odyaunka otrzymał miano komiksu roku na 30. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Na ten status ma również ogromne szanse przepełniona humorem historia starego maga autorstwa Mateusza Piątkowskiego i Jacka Kuziemskiego “Johannes Schachmann. Życie i czasy”, który również wyszedł spod ręki Wydawnictwa 23, domu “nietypowych i intrygujących komiksów z dziwnej Polski”.

 MG 7632hokkk


W tej samej przestrzeni targom towarzyszyła wystawa “With your eyes closed”. Odnosząc się do tego hasła, zapożyczonego z animacji Renaty Gąsiorowskiej, artyści zaprezentowali prace z zakresu ilustracji, malarstwa, rzeźby, filmu, oraz komiksu pod postacią oryginalnych plansz. Ekspozycja została jak najbardziej utrzymana w duchu festiwalu poprzez połączenie sił dziewięciu wspaniałych twórców głównie ze środowiska krakowskiego: @bnapucu / @berliac / @alaflora / oasis_of_hate@ig / Julia Płoch / @wkrutce /  @olgawieszczykk / Aleksandra Waliszewska.
Festiwal otworzył swoim wykładem Jakub Woynarowski, który obecnie prowadzi Pracownię Rysunku Narracyjnego. Dawka solidnej wiedzy o początkach oraz dalszym rozwoju undergroundowej sztuki zinów i komiksów alternatywnych Stanów Zjednoczonych i Europy, a po półtoragodzinnym przekazie wiedzy podstawowej, a wręcz obowiązkowej dla każdego miłośnika komiksu, przyszedł czas na spotkanie z duetem przemiłych osobowości ze środowiska animacji - Klaudia Robat znana również pod pseudonimem Javvie (@javvku), która ukończyła poznański Uniwersytet Artystyczny na Wydziale Animacji, a obecnie zajmuje się reżyserią i animacją w  studiu Pigeon. Towarzyszyła jej absolwentka naszej krakowskiej akademii, dyplomantka Pracowni Filmu Animowanego - Weronika Banasińska, mająca na swoim koncie kilka świetnych produkcji nagradzanych i wyświetlanych podczas festiwali na całym świecie. Poza animacją poświęca się również ilustracji i komiksowi. Dziewczyny podczas spotkania przekazały widowni przede wszystkim wiedzę o rynku animacji, zagranicznych prestiżowych szkołach, które idą pod tymże sztandarem, podzieliły się swoimi doświadczeniami i cennymi ciekawostkami, odpowiedziały na nurtujące widownię pytania.

 MG 7632ghjjjj


W międzyczasie, z drugiego pomieszczenia sali konferencyjnej słychać było szeleszczące kartki i rozmowy. Tak! Po wykładach i teorii nadszedł czas na praktykę pod pieczą Magdaleny Rzepeckiej (@wkrutce). Dyplomantka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni Rysunku Narracyjnego, która na swoim koncie ma już wiele odbytych warsztatów, poza tym zajmuje się komiksem, ilustracją oraz produkcją własnych artbooków. Tym razem Magda również postanowiła wziąć pod swoje skrzydła kilku uczestników festiwalu. Każdy z nich podczas tych małych warsztatów miał za zadanie stworzyć własnego zina z kartki formatu A4 przy użyciu materiałów takich jak np. gazety, kolorowe papiery, czy pisaki. Temat małych autorskich książeczek nosił tę samą nazwę, co festiwalowa wystawa - “With your eyes closed”.
O godzinie 14:00 nadszedł czas na spotkanie z Jakubem Dębskim (@demland), twórcą  komiksów oraz mini serii, które publikuje na portalu YouTube. Spotkanie było okazją do obejrzenia premiery nowych “Kucy z Bronksu”, procesie powstawania jego produkcji i oczywiście do rozmowy. Listę specjalnych gości zamknęli Mikołaj Tkacz i Michał Rzecznik -  autorzy projektu “Naprawdę Nieśmieszne Rysunki (@MAZOL.I.MT). Festiwal zakończył pokaz animacji autorskich Weroniki Banasińskiej, Renaty Gąsiorowskiej, Laury Jayne Hodkin, Karla Nessera, Julii Płoch, Rapapawna, Anki Waćkowskiej oraz Tomasza Popakula, którego animacje były wyświetlane na licznych międzynarodowych festiwalach i zdobyły nagrody na całym świecie, m.in. “Ziegenort” oraz “Acid Rain”, który został wyświetlony właśnie na końcowym pokazie. 

Po długim dniu nabywania zinów, komiksów, artbooków i wiedzy nadszedł czas na afterparty w Klubie RE przy akompaniamencie Jakuba Lemiszewskiego, Pussy Mantra, ehh hahah oraz Mikołaja Tkacza.
Festiwal Alternatywnego Komiksu to lokalna nowość, która zasługuje na jak najwięcej uwagi, daje możliwości nie tylko samym twórcom na rozwój, ale również dla odwiedzającego, uczestnika, który być może po raz pierwszy tamtej soboty zderzył się z niesamowitą materią jaką jest komiks, czy animacja, czego nie pożałował, a z pewnością nie my! Cieszymy się z inicjatywy powstania tego festiwalu i liczymy na kolejne edycje! :)


hjjjj

Partnerzy

  • Centrum Języków Obcych IMPULS
  • Solne Miasto Sp. z o.o.
  • Szał dla plastyków
  • Pracownia architektoniczna Archi-logica
  • Małopolskie centrum dźwieku i słowa

Developed in conjunction with Joomla extensions.