(…) nauczyłem się tego, że każdy temat można ugryźć w jakiś ciekawy sposób, a martwa natura może opowiadać ciekawą historię. Myślę, że nauczyłem się również tego, że praca twórcza powinna przede wszystkim wychodzić z serca, a do kreowania potrzeba wiele luzu. Tworzenie przede wszystkim powinno sprawiać przyjemność (…)
Szymon Wiążewski
Rozmową z Szymonem rozpoczynamy serię wywiadów z absolwentami naszej szkoły, którzy w tym roku znaleźli się na liście studentów kierunków artystycznych w Krakowie (i nie tylko!). Jak im się to udało? Jakie mają rady dla przyszłych kandydatów? Jak wspominają czas w naszej szkole?
Zapraszamy do przeczytania wywiadu i zapoznania się z twórczością Szymona Wiążewskiego!
Ewelina Galla: Jak wyglądała rekrutacja na grafikę na ASP w Krakowie? Którą część wspominasz jako najtrudniejszą?
Szymon Wiążewski: Rekrutacja na ASP polega na podejściu do dwóch egzaminów ⎯ oceny portfolio, które przesyła się w formie elektronicznej i rozmowie rekrutacyjnej przeprowadzanej na żywo. Najtrudniejszą częścią dla mnie była rozmowa, ponieważ odpowiadanie na wylosowane pytania przed komisją składającą się z około 10 osób jest stresujące i wymaga szybkiego myślenia oraz składania sensownej wypowiedzi.
E. G.: Ile czasu spędziłeś nad swoją teczką?
S. W.: Samą teczkę na Behance (stronie internetowej do prezentowania portfolio) składałem cały rok, zaczynając już we wrześniu, począwszy od przygotowania prac, po rozmieszczenie ich w serwisie.
E. G.: Jak najlepiej, według Ciebie, dostosować teczkę do oceny wirtualnej? Mam na myśli portfolia w formie PDF lub właśnie na Behance.
S. W.: Myślę, że powinno się zaprojektować teczkę w taki sposób, aby ułożenie prac w niej zawartych zaciekawiło odbiorcę. Dużą rolę przy ocenie wirtualnej odgrywa również dobra jakość zdjęć i innych rodzajów plików.
E. G.: Jak wspominasz zajęcia rysunkowe w swojej grupie artystycznej w naszej szkole? Czego się tu nauczyłeś?
S. W.: Zajęcia wspominam bardzo dobrze ⎯ swobodna atmosfera i duża otwartość na rozmowy ze strony prowadzących na pewno wpływa pozytywnie na rozwój uczniów. Na zajęciach nauczyłem się tego, że każdy temat można ugryźć w jakiś ciekawy sposób, a martwa natura może opowiadać ciekawą historię. Myślę, że nauczyłem się również tego, że praca twórcza powinna przede wszystkim wychodzić z serca, a do kreowania potrzeba wiele luzu. Tworzenie przede wszystkim powinno sprawiać przyjemność, a nie być karą.
E. G.: Czy możesz nam zdradzić, jak wyglądały Twoje przygotowania do egzaminów?
S. W.: Do egzaminów przygotowywałem się w sumie od 2021 roku ⎯ przez dwa lata w innej szkole rysunku i przez rok w Szkole Rysunku Zalubowski. Przygotowaniem było zarówno chodzenie wszędzie ze szkicownikiem i tworzenie w każdej wolnej chwili, jak i interesowanie się sztuką, odwiedzanie wystaw, czytanie książek. Dobrym źródłem jest również Instagram, gdzie można oglądać prace różnych artystów i czytać z nimi wywiady.
E. G.: Co przekonało cię do rekrutacji na wydział grafiki na krakowskim ASP i digital design na UKENie?
S. W.: Myślę, że najbardziej mnie przekonała szeroka oferta edukacyjna wydziału grafiki, wiele pracowni i intermedialność wydziału, gdzie można doskonalić się w różnych dziedzinach i nie ograniczać się do jednej rzeczy.
E. G.: Która pracownia najbardziej cię interesuje? Czy było to widać po Twoim portfolio?
S. W.: Najbardziej interesuje mnie pracownia litografii, rysunku narracyjnego, projektowania plakatu oraz filmu animowanego. Myślę, że po mojej teczce zauważalne były działania w tych kierunkach. Jest jednak szansa, że moje upodobania mogą się jeszcze zmienić podczas studiowania.
E. G.: Czy masz swojego ulubionego artystę, który Cię inspiruje? I czy miałeś okazję o nim opowiedzieć podczas egzaminu?
S. W.: Podczas rozmowy rekrutacyjnej na Ukenie miałem okazję opowiedzieć o Patryku Różyckim, który co prawda nie jest moim ulubionym artystą, jednak szczególnie zainspirowało mnie jego intymne pokazywanie swoich historii.
E. G.: Czy poleciłbyś/abyś Szkołę Rysunku Zalubowski swoim znajomym, którzy planują rekrutować się na uczelnie artystyczne?
S. W.: Szkołę Zalubowski polecam z całego serca wszystkim, którzy chcą rekrutować na grafikę na ASP. Szkoła ta daje wiele wsparcia i z każdym nauczycielem można pogadać jak z ziomalem o swoich pracach, motywacjach, ale i o momentach zwątpienia i słabszych chwilach. Serdecznie polecam, bo kadra Zalubowskiego robi dobrą robotę i widać, że robią to z zajawy.
E. G.: Serdecznie dziękuję Ci za rozmowę! Razem z całym zespołem Szkoły, życzymy Ci samych sukcesów na studiach!