Rozszerzeniami, które ja zdawałam były matematyka i fizyka. Uważam, że był to bardzo dobry wybór, w szczególności matematyka, która pomogła mi bardzo na I roku studiów (…). Natomiast nauka do matury z fizyki przydaje się przy przedmiotach takich jak np.: mechanika i statyka budowli.
Gosia Bławut
Zapraszamy do kolejnego wywiadu z serii absolwentów Szkoły Rysunku Zalubowski. Na pytania udzieliła nam odpowiedzi Gosia Bławut – studentka Architektury na Politechnice Krakowskiej.
Gosia studiuje już dwa lata Architekturę na Politechnice Krakowskiej. W wywiadzie opisała m.in. skąd pomysł na studiowanie tego kierunku, jakie przedmioty warto rozszerzać wybierając się na Architekturę, a także co planuje po ukończeniu studiów.
Paulina Kogut: Cześć Gosiu! Za Tobą już drugi rok nauki na Politechnice Krakowskiej na kierunku Architektura. Co zmotywowało Cię do wyboru tego kierunku studiów oraz uczelni? Czy jesteś zadowolona z tej decyzji?
Gosia Bławut: Do wyboru tego kierunku studiów zmotywowała mnie moja pasja do twórczości plastycznej, z którą miałam styczność od najmłodszych lat, oraz łatwość w przyswajaniu przedmiotów ścisłych. Chciałam jakoś połączyć te dwie rzeczy i w taki sposób zrodził się u mnie pomysł na architekturę, która łączy w sobie aspekty techniczne, jak i artystyczne. Jestem bardzo zadowolona z decyzji, ponieważ nie jestem w stanie sobie wyobrazić siebie na innych studiach. Architektura mimo, że jest bardzo czasochłonna i wymagająca to jest kierunkiem, na którym ciągle uczymy się czegoś nowego oraz non stop dużo się dzieje. Może być to trochę przytłaczające, w szczególności w okresie przed sesją, gdy są do oddania wszystkie projekty. Jednak nie przeszkadza mi to, a nawet napędza jeszcze bardziej do działania. Co do samej uczelni jaką jest Politechnika Krakowska, gdybym wybierała jeszcze raz, to podjęłabym taką samą decyzję. Głównym czynnikiem jaki zaważył na moim wyborze, jest fakt, że to właśnie tutaj – w Krakowie i okolicach – mam swoją rodzinę i znajomych. Jestem bardzo przywiązana do tego miasta. O PK można dużo powiedzieć, ale tak naprawdę liczy się nasze podejście do tych studiów, projektów itp. Więc jeśli ktoś ma ambicje to Architektura jest dobrym wyborem. Warto też wspomnieć o ludziach – u mnie na roku uważam, że jesteśmy wyjątkowo zgrani jak na ponad 200 osób. Szczególnie, że jest to taki kierunek, gdzie warto sobie pomagać i współpracować, zbierając doświadczenie do późniejszej pracy w zawodzie, gdzie umiejętność tworzenia projektów w zespole jest niezbędna.
P.K.: Jakie przedmioty warto zdać na maturze decydując się na studia Architektury?
G.B.: Rozszerzeniami, które ja zdawałam były matematyka i fizyka. Uważam, że był to bardzo dobry wybór, w szczególności matematyka, która pomogła mi bardzo na I roku studiów, ponieważ sporo rzeczy uczyłam się już w liceum, dlatego było to dla mnie duże ułatwieniem na studiach. Z moich obserwacji wynika, że to właśnie ten przedmiot na początku studiów może być przeszkodą dla wielu studentów, którzy byli na podstawie w szkole średniej. Natomiast nauka do matury z fizyki przydaje się przy przedmiotach takich jak np.: mechanika i statyka budowli. Jednak jeśli ktoś nie czuję się na siłach z przedmiotów ścisłych, to dobrym wyborem jest także pisanie rozszerzenia z historii sztuki. Ja jej nie zdawałam i byłam w stanie opanować materiał bazując jedynie na wiedzy z wykładów, ale jeśli ktoś ma pamięć do dat, nazwisk, pojęć itp. to z pewnością to rozszerzenie też mu się przyda.
P.K.: Co najchętniej tworzysz? Jaka forma twórczości artystycznej/architektonicznej sprawia Ci najwięcej radości?G.B.: Aktualnie najbardziej lubię robić modele w formie fizycznej i wizualizacje. Niestety moja pasja do rysunków odręcznych, artystycznych jak i architektonicznych, póki co trochę wygasła. Powodem są zajęcia na studiach – Rysunek odręczny, gdzie każdą pracę trzeba oddać w ściśle określonym terminie. W pewnym momencie stało się to dla mnie smutnym obowiązkiem, a nie formą miłego spędzania czasu. Jednak mam nadzieję, że kiedyś wrócę jeszcze do rysowania, choćby do szybkich szkiców.
P.K.: Jakich umiejętności nauczyła Cię Szkoła Rysunku Zalubowski, które przydają Ci się na Architekturze?
G.B.: W Szkole Rysunku nauczyłam się przede wszystkim podstaw rysunku architektonicznego, dzięki czemu mogłam przystąpić do egzaminu wstępnego i wykonać portfolio. Te dwa aspekty grają bardzo ważną rolę podczas rekrutacji na studia dlatego dobre przygotowanie to podstawa. Umiejętności te są także wymagane i weryfikowane na wcześniej wspomnianym Rysunku odręcznym.
P.K.: Jakie są Twoje plany po ukończeniu studiów Architektury? Co chciałabyś robić?
G.B.: Uważam, że praktyka czyni mistrza dlatego jak najszybciej po studiach chciałabym zacząć pracę w zawodzie (już w trakcie studiów, nawet teraz trochę w nim pracuję, ale po ukończeniu magisterki chciałabym robić to już w pełni profesjonalnie). Chciałabym także podróżować i tak z rok czy dwa mieszkać za granicą w różnych zakątkach świata. Jeszcze do końca nie wiem, jak połączę to z pracą architekta, ale na pewno jakoś uda mi się to zrobić. Może za sprawą pracy online, która jest teraz bardzo popularna, albo znajdę jakieś inne rozwiązanie.
P.K.: Dziękuję za rozmowę i poświęcony czas.
Zespół Szkoły Rysunku Zalubowski życzy powodzenia oraz licznych sukcesów architektonicznych!
Data publikacji: 01.09.2022 r.
Wywiad z Tomaszem Spellem Tyle znakomitych komiksiarzy na raz, ile podczas Komiksfestu 2024, jeszcze u nas nie było! Pięciodniowy turnus wypełniły fantastyczne warsztaty, spotkania i rozmowy z gośćmi, których mieliśmy przyjemność zaprosić. Jednym z nich był Tomasz Spell, profesjonalny artysta komiksowy, na co dzień realizujący własne projekty albumów komiksowych. Rysowanie komiksów cały dzień, w ramach […]
Mała architektura – powtarzamy! TIK-TAK – Zegar tyka! Pilnujcie swoich zegarków, bo czas egzaminów nieubłaganie się zbliża. Ale nie martwcie się! Wraz z naszymi nauczycielami przygotowaliśmy dla Was serię opracowań zadań egzaminacyjnych. Pierwszy temat, jaki weźmiemy pod lupę to wszelkiego rodzaju mała architektura — FONTANNY, POMNIKI, ZNAKI ETC. Zastanówmy się najpierw — co łączy te […]
Jak skutecznie przygotować teczkę? – Wywiad z Amelią Strączek … aby mieć dobry wynik z teczki trzeba wyjść ze strefy komfortu i zrobić dokumentację w odpowiedni sposób: w dobrym świetle, z prawidłowymi ustawieniami i jednolitym tłem. Amelia Strączek Z czym mogą zmagać się kandydujący na Wydział Grafiki ASP w Krakowie? Dziś zapraszamy do przeczytania rozmowy […]
Jak skutecznie przygotować teczkę? – Wywiad z Kingą Lewińską W żadnej innej szkole nie poznałam tak zaangażowanych w pracę nauczycieli. W luźnej, ciepłej atmosferze, razem z super ludźmi, te zajęcia były dużą przyjemnością. Kinga Lewińska Kontynuujemy dzielenie się przemyśleniami młodych studentek. Tym razem rozmawiamy z Kingą Lewińską – zdolną artystką, naszą byłą uczennicą, a obecnie […]