Szkoła rysunku Zalubowski

Szkoła rysunku Zalubowski

Zamknij menu

Wywiad z Gosią Bławut

Absolwenci Szkoły Rysunku Zalubowski –
wywiad z Gosią Bławut

Rozszerzeniami, które ja zdawałam były matematyka i fizyka. Uważam, że był to bardzo dobry wybór, w szczególności matematyka, która pomogła mi bardzo na I roku studiów (…). Natomiast nauka do matury z fizyki przydaje się przy przedmiotach takich jak np.: mechanika i statyka budowli.

Gosia Bławut

Zapraszamy do kolejnego wywiadu z serii absolwentów Szkoły Rysunku Zalubowski. Na pytania udzieliła nam odpowiedzi Gosia Bławut – studentka Architektury na Politechnice Krakowskiej.

Gosia studiuje już dwa lata Architekturę na Politechnice Krakowskiej. W wywiadzie opisała m.in. skąd pomysł na studiowanie tego kierunku, jakie przedmioty warto rozszerzać wybierając się na Architekturę, a także co planuje po ukończeniu studiów.

Autorka: Gosia Bławut
Autorka: Gosia Bławut

Paulina Kogut: Cześć Gosiu! Za Tobą już drugi rok nauki na Politechnice Krakowskiej na kierunku Architektura. Co zmotywowało Cię do wyboru tego kierunku studiów oraz uczelni? Czy jesteś zadowolona z tej decyzji?

Gosia Bławut: Do wyboru tego kierunku studiów zmotywowała mnie moja pasja do twórczości plastycznej, z którą miałam styczność od najmłodszych lat, oraz łatwość w przyswajaniu przedmiotów ścisłych. Chciałam jakoś połączyć te dwie rzeczy i w taki sposób zrodził się u mnie pomysł na architekturę, która łączy w sobie aspekty techniczne, jak i artystyczne. Jestem bardzo zadowolona z decyzji, ponieważ nie jestem w stanie sobie wyobrazić siebie na innych studiach. Architektura mimo, że jest bardzo czasochłonna i wymagająca to jest kierunkiem, na którym ciągle uczymy się czegoś nowego oraz non stop dużo się dzieje. Może być to trochę przytłaczające, w szczególności w okresie przed sesją, gdy są do oddania wszystkie projekty. Jednak nie przeszkadza mi to, a nawet napędza jeszcze bardziej do działania. Co do samej uczelni jaką jest Politechnika Krakowska, gdybym wybierała jeszcze raz, to podjęłabym taką samą decyzję. Głównym czynnikiem jaki zaważył na moim wyborze, jest fakt, że to właśnie tutaj – w Krakowie i okolicach – mam swoją rodzinę i znajomych. Jestem bardzo przywiązana do tego miasta. O PK można dużo powiedzieć, ale tak naprawdę liczy się nasze podejście do tych studiów, projektów itp. Więc jeśli ktoś ma ambicje to Architektura jest dobrym wyborem. Warto też wspomnieć o ludziach – u mnie na roku uważam, że jesteśmy wyjątkowo zgrani jak na ponad 200 osób. Szczególnie, że jest to taki kierunek, gdzie warto sobie pomagać i współpracować, zbierając doświadczenie do późniejszej pracy w zawodzie, gdzie umiejętność tworzenia projektów w zespole jest niezbędna.

P.K.: Jakie przedmioty warto zdać na maturze decydując się na studia Architektury?

G.B.: Rozszerzeniami, które ja zdawałam były matematyka i fizyka. Uważam, że był to bardzo dobry wybór, w szczególności matematyka, która pomogła mi bardzo na I roku studiów, ponieważ sporo rzeczy uczyłam się już w liceum, dlatego było to dla mnie duże ułatwieniem na studiach. Z moich obserwacji wynika, że to właśnie ten przedmiot na początku studiów może być przeszkodą dla wielu studentów, którzy byli na podstawie w szkole średniej. Natomiast nauka do matury z fizyki przydaje się przy przedmiotach takich jak np.: mechanika i statyka budowli. Jednak jeśli ktoś nie czuję się na siłach z przedmiotów ścisłych, to dobrym wyborem jest także pisanie rozszerzenia z historii sztuki. Ja jej nie zdawałam i byłam w stanie opanować materiał bazując jedynie na wiedzy z wykładów, ale jeśli ktoś ma pamięć do dat, nazwisk, pojęć itp. to z pewnością to rozszerzenie też mu się przyda.

Autorka: Gosia Bławut
Autorka: Gosia Bławut

P.K.: Co najchętniej tworzysz? Jaka forma twórczości artystycznej/architektonicznej sprawia Ci najwięcej radości?G.B.: Aktualnie najbardziej lubię robić modele w formie fizycznej i wizualizacje. Niestety moja pasja do rysunków odręcznych, artystycznych jak i architektonicznych, póki co trochę wygasła. Powodem są zajęcia na studiach – Rysunek odręczny, gdzie każdą pracę trzeba oddać w ściśle określonym terminie. W pewnym momencie stało się to dla mnie smutnym obowiązkiem, a nie formą miłego spędzania czasu. Jednak mam nadzieję, że kiedyś wrócę jeszcze do rysowania, choćby do szybkich szkiców.

Autorka: Gosia Bławut

P.K.: Jakich umiejętności nauczyła Cię Szkoła Rysunku Zalubowski, które przydają Ci się na Architekturze?

G.B.: W Szkole Rysunku nauczyłam się przede wszystkim podstaw rysunku architektonicznego, dzięki czemu mogłam przystąpić do egzaminu wstępnego i wykonać portfolio. Te dwa aspekty grają bardzo ważną rolę podczas rekrutacji na studia dlatego dobre przygotowanie to podstawa. Umiejętności te są także wymagane i weryfikowane na wcześniej wspomnianym Rysunku odręcznym

Autorka: Gosia Bławut

P.K.: Jakie są Twoje plany po ukończeniu studiów Architektury? Co chciałabyś robić?

G.B.: Uważam, że praktyka czyni mistrza dlatego jak najszybciej po studiach chciałabym zacząć pracę w zawodzie (już w trakcie studiów, nawet teraz trochę w nim pracuję, ale po ukończeniu magisterki chciałabym robić to już w pełni profesjonalnie). Chciałabym także podróżować i tak z rok czy dwa mieszkać za granicą w różnych zakątkach świata. Jeszcze do końca nie wiem, jak połączę to z pracą architekta, ale na pewno jakoś uda mi się to zrobić. Może za sprawą pracy online, która jest teraz bardzo popularna, albo znajdę jakieś inne rozwiązanie. 

P.K.: Dziękuję za rozmowę i poświęcony czas.

Zespół Szkoły Rysunku Zalubowski życzy powodzenia oraz licznych sukcesów architektonicznych!

Data publikacji: 01.09.2022 r.

Przeczytaj także…

Udostępnij:
Rozmowa z Marią Antosiewicz

Rozmowa z Marią Antosiewicz

Jak skutecznie przygotować teczkę? – Wywiad z Marią Antosiewicz Z wielką chęcią wymieniam imię tej szkoły jako placówki, która zbudowała mnie jako artystę. Maria Antosiewicz Każdy z rekrutujących na uczelnie artystyczne ma swoje indywidualne doświadczenia. W serii wywiadów z absolwentami naszej szkoły, którzy z pozytywnym skutkiem przeszli ten proces, dowiadujemy się jak skutecznie przygotować się […]

Rozmowa z Szymonem Wiążewskim

Rozmowa z Szymonem Wiążewskim

Jak skutecznie przygotować teczkę? – Wywiad z Szymonem Wiążewskim (…) nauczyłem się tego, że każdy temat można ugryźć w jakiś ciekawy sposób, a martwa natura może opowiadać ciekawą historię. Myślę, że nauczyłem się również tego, że praca twórcza powinna przede wszystkim wychodzić z serca, a do kreowania potrzeba wiele luzu. Tworzenie przede wszystkim powinno sprawiać […]

Rysunek ⎯  Czy warto?

Rysunek ⎯ Czy warto?

ROZMOWA Z RAFAŁEM ZALUBOWSKIM Kto lepiej zna Szkołę Rysunku Zalubowski niż jej właściciel? Oprócz pełnienia roli założyciela i lidera, Rafał Zalubowski uczy na co dzień rysunku i tworzy koncepcje corocznych programów zajęć. Postanowiliśmy porozmawiać z nim na temat wartości naszej szkoły oraz znaczenia rysunku w świecie. Weronika Kęsek: Czy jest coś, co wyróżnia Szkołę Rysunku […]

Rysowałbym komiksy stopami

Rysowałbym komiksy stopami

Wywiad z Tomaszem Spellem Tyle znakomitych komiksiarzy na raz, ile podczas Komiksfestu 2024, jeszcze u nas nie było! Pięciodniowy turnus wypełniły fantastyczne warsztaty, spotkania i rozmowy z gośćmi, których mieliśmy przyjemność zaprosić. Jednym z nich był Tomasz Spell, profesjonalny artysta komiksowy, na co dzień realizujący własne projekty albumów komiksowych. Rysowanie komiksów cały dzień, w ramach […]

KONTAKT

Godziny kontaktu z biurem:
Pon.- Pt. w godz. 10:00-18:00

Administracja:

Telefon: 502 027 408 | 533 168 364 | 574 775 333
E-mail: kontakt@zalubowski.pl

Marketing:

Telefon: 574 775 333
E-mail: marketing@zalubowski.pl 

SOCIAL MEDIA

REKOMENDACJE

Gabriela Pazdur
Niekonwencjonalne metody nauczania, indywidualne podejście do każdego ucznia oraz świetni pedagodzy. Miejsce wyjątkowe pod wieloma względami, ale przede wszystkim jest ono gwarancją szeroko pojętego rozwoju własnych umiejętności rysunkowych. Szczerze polecam!
Paulina Kędzior
Po trzech latach spędzonych w Szkole Rysunku Zalubowski z czystym sercem mogę polecić ją każdemu, amatorom i trochę bardziej zaawansowanym rysownikom, każdemu kto chce się trochę podszkolić, rozwinąć skrzydła. Rodzinna atmosfera, herbatki w przerwach między rysowaniem i indywidualne podejście to jedne z wielu plusów szkoły. Nadszedł czas żeby iść dalej, ale na pewno będę tęsknić za tym miejscem. Polecam gorąco!
Ewa Filek
To była moja wymarzona ASP. Niewiele straciłam, bardzo wiele zyskałam...
Karol Mularczyk
Jako uczeń liceum plastycznego bardzo miło wspominam 5 lat, w czasie których uczęszczałem na lekcje rysunku u Rafała Zalubowskiego. Profesjonalne podejście do nauczania wielu technik rysunkowych jak i malarskich, połączone z bardzo luźną atmosferą panującą na zajęciach. Ponadto potężna wiedza o historii sztuki przekazywana jest podczas korekt w bardzo interesujący i łatwy do zrozumienia sposób. Serdecznie polecam!
Łukasz Maciaszkiewicz
Bardzo polecam tę szkołę wszystkim wiążącym swoją przyszłość z rysunkiem lub tym, którzy po prostu lubią rysować. Luźna atmosfera zajęć i profesjonalne podejście nauczycieli sprawiają idealne warunki do czynienia szybkich postępów.
Justyna Rusinek
Ciekawe zajęcia, świetni nauczyciele, spokojna atmosfera... w sam raz dla każdego, kto pragnie kształcić swoje umiejętności w kierunku rysunku i malarstwa. Naprawdę polecam!
Piotr Marzec
Jako absolwent liceum plastycznego, ogromnie polecam ten kurs wszystkim zainteresowanym! Program nauczania szkoły to coś więcej niż nauka rysunku: to wciągnięcie ucznia w ogromną machinę zjawisk kulturowych, w którą on wskakuje z zapartym tchem: jak w wielką przygodę; jak w ekran kinowy, gdy wyświetlają Hobbita.
Zuzanna Wużyk
Super nauczyciele i sposób prowadzenia zajęć i przede wszystkim wspaniała atmosfera i ludzie, dzięki którym lekcje były samą przyjemnością, nawet w dni w których mało co wychodziło. Serdecznie polecam wszystkim, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności rysunkowe, czy to przed egzaminami na studia czy zwyczajnie dla przyjemności.

Copyright © 2017 Zalubowski | created by YOHO

w górę