Szkoła rysunku, Kursy rysunku

Szkoła rysunku, Kursy rysunku

Zamknij menu

Sztuka uliczna Paryża

Sztuka uliczna Paryża

Paryż. Miasto pełne przepięknych zabytków, kawiarni, zaułków i galerii. To także dom wielu artystów ulicznych, tworzących swoje dzieła na każdym możliwym skrawku miasta. W zeszłym roku, odwiedzając Francję, zwróciłam właśnie na nich swoją uwagę – bo choć kolekcja zawarta w Luwrze niewątpliwie robi wrażenie, to właśnie żywa sztuka ulic najmocniej przykuwa nasz wzrok.

W Paryżu byłam pierwszy raz i przyznam, myślałam, że będzie dużo więcej ludzi, turystów, tłumu – a w rzeczywistości nawet pod najpopularniejszymi zabytkami było dużo luzu. Nie narzekałam, zdecydowanie przyjemniej jest się przespacerować bez ciągłego przeciskania się między innymi osobami. Zaliczamy najważniejsze punkty – Notre Dame, Luwr, wieżę Eiffela. Wokół bardzo pocztówkowo, malownicze uliczki, wszędzie słychać muzykę.

Paryż nigdy nie był moim wymarzonym celem podróży – odwiedziłam go raczej dlatego, że nadarzyła się okazja i byłam w pobliżu. Chociaż zabytki i pomniki są piękne, to nie one zwracają na siebie moją uwagę. O wiele bardziej podobają mi się uliczki i zaułki Paryża pokryte różnego rodzaju sztuką uliczną – widzimy graffiti, wlepki, tagi, murale. Miasto to mozaika różnych osobowości i stylów, i wydaje się, że na każdej ścianie ktoś pozostawił swój ślad. To wystawa, która nie przypomina żadnej innej – cały czas się zmienia, ktoś coś dodaje, ktoś coś odejmuje. Oczywiście wielu z artystów ulicznych Paryża tworzy swoje dzieła nielegalnie, ale ciężko w to uwierzyć, kiedy ogląda się pokryte kolorami ulice. Sztuka wydaje się bardzo dostępna, akceptowana, na wyciągnięcie ręki. Dla zainteresowanych są nawet organizowane wycieczki skupiające się właśnie na sztuce ulicznej.

Jednym z atutów tej formy jest jej aktualność – nie jest zamknięta w sztywnych ramach, nie podlega regułom, zmienia się wraz z upływem czasu. Bardzo szybko reaguje na bieżące wydarzenia, dodając do nich komentarz i pokazując żywe emocje ludzi na dany temat. Wielu artystów ulicznych wykorzystuje swoją sztukę jako środek wyrazu w ważnych lokalnych oraz globalnych sprawach, takich jak protesty, strajki, zmiany klimatyczne. Ta forma aktywizmu jest w znacznej części oparta na widoczności i możliwości dotarcia do ludzi, którzy nigdy nie poszliby do galerii czy muzeum. Artyści nie czekają, aż przyjdziesz do nich na wystawę – to oni wychodzą do ciebie.

Sztuka uliczna jest świeża i nieskrępowana, w znacznej większości nie tworzona dla pieniędzy, nie musi więc ulegać żadnym zakazom bądź nakazom. Dostosowuje się i kreatywnie wykorzystuje architekturę, stając się jej integralną częścią – myślę, że ciężko jest wyobrazić sobie to miasto bez graffiti, targów i murali. Dla przechodnia sztuka ta może stanowić zagadkę i ekscytującą grę w odszukiwanie interesujących dzieł lub powtarzających się motywów, charakterystycznych dla konkretnego autora.

Choć pewnie moglibyśmy odnaleźć i opowiedzieć o setkach artystów, którzy pozostawili na ulicach swój ślad, to wspomnę dosłownie o kilku.

Invader
To artysta znany ze swoich niewielkich, charakterytycznych mozaik. Inspirowane są one oldschoolową grą Space Invaders. Pseudonim artysty nawiązuje do nazwy gry, oraz do tego, że jak twierdzi, jego dzieła są inwazją w przestrzeń publiczną.


Gregos
Na ulicach Paryża możemy znaleźć setki masek wynurzających się ze ścian. Są one stworzone na podstawie twarzy artysty i przedstawiają jego uczucia do otaczającego go świata.


Kashink
Prace Kashink są energiczne, barwne, bardzo charakterystyczne. Swoją inspirację czerpie z kultury Meksyku, a jej znakiem rozpoznawczym są domalowane na twarzy wąsy oraz czterookie postacie. Jest aktywistką, której prace często nawiązują do bieżących wydarzeń.


Jef Aérosol
Jego prawdziwe imię to Jean-François Perroy. Należy do pierwszej fali artystów ulicznych, swoją działalność rozpoczął w latach 80. Specjalizuje się w pracach z użyciem szablonu, a jego znakiem charakterystycznym jest czerwona strzałka, zawarta w każdym z jego dzieł.


Fred le Chevalier
Artysta wykonujący czarno-białe, bardzo charakterystyczne wizerunki postaci na ulicach Paryża. Inspirują go jego własne uczucia, marzenia, obawy. Pod wieloma z jego prac można odnaleźć podpis autora.


Zachęcam do własnych poszukiwań – czy to za pomocą internetu, czy też podczas własnej podróży do Paryża. Można w nim odnaleźć jeszcze wielu wspaniałych, przyciągających oko i skłaniających do refleksji artystów. Podczas wycieczki można sugerować się przewodnikiem, albo też pójść na żywioł – musimy jednak pamiętać, że ulice żyją własnym życiem i nie przestają się zmieniać, a coś, co widzieliśmy jednego dnia, kolejnego może zniknąć lub przerodzić się w coś zupełnie innego. I ta płynność jest pięknem tej sztuki.

Źródła materiałów graficznych:
Gregos:
http://www.gregosart.com/STREETART/Eng/HOME-PAGE.html
Invader:
https://www.space-invaders.com/world/paris/
Kashink:
http://kashink.com
https://artsandculture.google.com/
Chevalier
https://www.facebook.com/profile.php?id=100044449088967 HYPERLINK „https://www.facebook.com/profile.php?id=100044449088967&fref=ts”& HYPERLINK „https://www.facebook.com/profile.php?id=100044449088967&fref=ts”fref=ts
Jeff Aérosol:
https://www.fatcap.com/artworks/view/201840-jef-aerosol-paris-france
https://unurth.com/Jef-Aerosol-Paris
https://indipest.files.wordpress.com/2020/12/hip-paris-street-art-ali-postma-jef-aeorsol-dsc_0130.jpg

Autorka tekstu: Aleksandra Szurek
Data publikacji: 18.11.2021 r.

Przeczytaj także…

Udostępnij:
Boże Narodzenie

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie Boże narodzenie, czas, w którym wszędzie słychać tkliwe świąteczne piosenki, wokół nas jest pełno szopek i śniegu, czasami sztucznego, a czasami nawet prawdziwego. Wszystkie te rzeczy wprowadzają nastrój przepełniony czymś wyjątkowo przyjemnym, w którego tle przewija się religijny charakter świąt. Historia o narodzinach Jezusa była tematem dzieł od samego początku chrześcijaństwa, które z […]

Malarstwo na czas wojny – malarstwo materii

Malarstwo na czas wojny – malarstwo materii

Malarstwo na czas wojny – malarstwo materii Pierwsze farby, opracowane przez ludzi około 40 000 lat temu, składały się z pigmentów uzyskiwanych z czerwonej lub żółtej ochry, hematytu, tlenku manganu czy też węgla drzewnego. Jak odkryto, w kolejnych wiekach pigmenty te mieszano z tłuszczem zwierzęcym, mlekiem lub jajami, by uzyskać gęstą, jednolitą emulsję, umożliwiającą prostsze […]

Mnogo logo

Mnogo logo

Mnogo logo Logo odgrywa niezwykle ważna rolę dla firmy. Pozwala na szybką jej identyfikację, ale podkreśla też charakter lub wyznacza zakres działalności. Niektóre z logotypów na stałe wpisały się w krajobraz i popkulturę. Zaprojektowanie znaku firmowego jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym olbrzymiej wiedzy, zarówno z zakresu historii projektowania, jak i działalności firmy, którą ma reprezentować. […]

Wywiad z Gosią Bławut

Wywiad z Gosią Bławut

Absolwenci Szkoły Rysunku Zalubowski – wywiad z Gosią Bławut Rozszerzeniami, które ja zdawałam były matematyka i fizyka. Uważam, że był to bardzo dobry wybór, w szczególności matematyka, która pomogła mi bardzo na I roku studiów (…). Natomiast nauka do matury z fizyki przydaje się przy przedmiotach takich jak np.: mechanika i statyka budowli. Gosia Bławut […]

KONTAKT

Godziny kontaktu z biurem:
Pon.- Pt. w godz. 10:00-18:00

Administracja:

Telefon: 502 027 408 | 533 168 364 | 574 775 333
E-mail: kontakt@zalubowski.pl

Marketing:

Telefon: 574 775 333
E-mail: marketing@zalubowski.pl 

SOCIAL MEDIA

REKOMENDACJE

Gabriela Pazdur
Niekonwencjonalne metody nauczania, indywidualne podejście do każdego ucznia oraz świetni pedagodzy. Miejsce wyjątkowe pod wieloma względami, ale przede wszystkim jest ono gwarancją szeroko pojętego rozwoju własnych umiejętności rysunkowych. Szczerze polecam!
Paulina Kędzior
Po trzech latach spędzonych w Szkole Rysunku Zalubowski z czystym sercem mogę polecić ją każdemu, amatorom i trochę bardziej zaawansowanym rysownikom, każdemu kto chce się trochę podszkolić, rozwinąć skrzydła. Rodzinna atmosfera, herbatki w przerwach między rysowaniem i indywidualne podejście to jedne z wielu plusów szkoły. Nadszedł czas żeby iść dalej, ale na pewno będę tęsknić za tym miejscem. Polecam gorąco!
Ewa Filek
To była moja wymarzona ASP. Niewiele straciłam, bardzo wiele zyskałam...
Karol Mularczyk
Jako uczeń liceum plastycznego bardzo miło wspominam 5 lat, w czasie których uczęszczałem na lekcje rysunku u Rafała Zalubowskiego. Profesjonalne podejście do nauczania wielu technik rysunkowych jak i malarskich, połączone z bardzo luźną atmosferą panującą na zajęciach. Ponadto potężna wiedza o historii sztuki przekazywana jest podczas korekt w bardzo interesujący i łatwy do zrozumienia sposób. Serdecznie polecam!
Łukasz Maciaszkiewicz
Bardzo polecam tę szkołę wszystkim wiążącym swoją przyszłość z rysunkiem lub tym, którzy po prostu lubią rysować. Luźna atmosfera zajęć i profesjonalne podejście nauczycieli sprawiają idealne warunki do czynienia szybkich postępów.
Justyna Rusinek
Ciekawe zajęcia, świetni nauczyciele, spokojna atmosfera... w sam raz dla każdego, kto pragnie kształcić swoje umiejętności w kierunku rysunku i malarstwa. Naprawdę polecam!
Piotr Marzec
Jako absolwent liceum plastycznego, ogromnie polecam ten kurs wszystkim zainteresowanym! Program nauczania szkoły to coś więcej niż nauka rysunku: to wciągnięcie ucznia w ogromną machinę zjawisk kulturowych, w którą on wskakuje z zapartym tchem: jak w wielką przygodę; jak w ekran kinowy, gdy wyświetlają Hobbita.
Zuzanna Wużyk
Super nauczyciele i sposób prowadzenia zajęć i przede wszystkim wspaniała atmosfera i ludzie, dzięki którym lekcje były samą przyjemnością, nawet w dni w których mało co wychodziło. Serdecznie polecam wszystkim, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności rysunkowe, czy to przed egzaminami na studia czy zwyczajnie dla przyjemności.

Copyright © 2017 Zalubowski | created by YOHO

w górę