Zajęcia w Szkole Rysunku Zalubowski wspominam bardzo dobrze. Wyczuwałem indywidualne podejście do każdego z uczniów (..) Podobała mi się również luźna atmosfera i akceptacja oraz możliwość rozwoju odważnych i indywidualnych działań rysunkowo-malarskich, za które zostałem skrytykowany w innej szkole rysunku (…)
Maciej Mróz
Dziś zapraszamy na rozmowę z absolwentem naszej Szkoły – Maciejem Mrozem. Maciek w tym roku dostał się, i to za pierwszym podejściem, na Wydział Grafiki ASP w Krakowie, otrzymując wysoką ilość punktów za wykonaną teczkę (17 na 20 pkt). W wywiadzie Maciek opowiada o przygotowaniach teczki na przegląd oraz o samej rekrutacji na studia. Zainteresowani dowiedzą się m.in., jak wyglądają zajęcia rysunkowe w klasie artystycznej oraz jakie cenne umiejętności można wynieść z nauki w naszej Szkole.
Zaparzcie kawę, rozsiądźcie się wygodnie w fotelu – przed Wami ciekawa rozmowa, przeplatana oryginalnymi pracami naszego rozmówcy.
Anna Daniszewska: Jak wyglądała rekrutacja na grafikę na ASP w Krakowie? Która część egzaminów była, według Ciebie, najtrudniejsza?
Maciej Mróz: Rekrutacja na ASP na kierunek grafika składała się z dwóch etapów. Pierwszy polegał na przesłaniu teczki w formie internetowego portfolio, a drugim etapem była rozmowa stacjonarna. Według mnie najtrudniejsza była pierwsza część egzaminów, ponieważ składanie teczki zajęło mi dużo czasu oraz wymagało dużo trudu umysłowego i koncentracji. Rozmowa była bardziej stresująca niż trudna ale na szczęście udało mi się wypowiedzieć na wszystkie pytania.
A.D.: Ile czasu zajęło Ci przygotowanie teczki? Jakich rad udzieliłbyś przyszłym kandydatom na Wydział Grafiki ASP?
M.M.: Najstarsza praca w mojej teczce została narysowana w 2018 roku i od tamtego momentu zacząłem powoli zbierać prace do portfolio. W trzeciej klasie liceum zacząłem wykonywać więcej prac typowo pod teczkę a około dwa miesiące przed złożeniem dokumentów zająłem się pracami uzupełniającymi moja twórczość. Można więc powiedzieć, że przygotowywanie teczki zajęło dwa miesiące. Jeżeli chodzi o rady dla przyszłych kandydatów to polecam wykonywać prace typowo graficzne; digital art, Photoshop, animacja, grafika projektowa. Teczki typowo graficzne zbierały wysokie oceny.
A.D.: Jak wspominasz zajęcia rysunkowe w klasie artystycznej w Szkole Rysunku Zalubowski?
M.M.: Zajęcia w Szkole Rysunku Zalubowski wspominam bardzo dobrze. Wyczuwałem indywidualne podejście do każdego z uczniów. Bardzo podobały mi się tematy zajęć dla dzieci i często je wybierałem lub łączyłem z zadaniami dla starszych. Podobała mi się również luźna atmosfera i akceptacja oraz możliwość rozwoju odważnych i indywidualnych działań rysunkowo-malarskich, za które zostałem skrytykowany w innej szkole rysunku. Na pewno będę tęsknił za tą niezwykle inspirującą i ciekawą architektonicznie pracownią na poddaszu.
A.D.: Czego nauczyła Cię Szkoła Rysunku Zalubowski?
M.M.: W Szkole Rysunku Zalubowski nauczyłem się tak naprawdę rysunku od podstaw. Dzięki Rafałowi nauczyłem się analizować rzeczywistość pod kątem rysunkowym i w przemyślany sposób budować obraz. Dobrze pracowało mi się z Julią. Podobały mi się jej ćwiczenia rysunkowe i pozy, w których ustawiała modeli. Były bardzo inspirujące. Chciałbym też podziękować Ewelinie, która bardzo pomogła mi w budowaniu mojej teczki. Dużo dały mi jej rady od strony technicznej, szczególnie w malarstwie. A dzięki sarkastycznej krytyce słownej przestałem rysować „kursy” i „robaczki”. Zacząłem również zwracać uwagę na poprawność anatomiczną i światłocieniową. Ewelina pomogła mi również z fotografią, w której byłem kompletnie zielony. Ponadto ustawia najlepsze martwe natury.
A.D.: Dlaczego Twoim zdaniem warto studiować grafikę? Jakie umiejętności powinien posiadać przyszły kandydat na studia graficzne?
M.M.: Moim zdaniem warto studiować grafikę, ponieważ można poznać rysunek na wielu płaszczyznach i poznać jego zastosowania praktyczne. Bardzo podoba mi się to, że idąc na grafikę poznajemy wiele dziedzin sztuki i możemy wybrać to co nam się najbardziej podoba. Nie wiem dokładnie jakie umiejętności powinien posiadać kandydat na studia grafiki, to pytanie powinno być bardziej skierowane do profesorów wydziału. Może będę umiał na nie odpowiedzieć za kilka lat.
A.D.: Czy masz swojego ulubionego artystę, który Cię inspiruje?
M.M.: Mam kilku ulubionych artystów. Według mnie na wyróżnienie zasługuje twórczość Teofila Ociepki i Tamary Łempickiej. Bardzo lubię również prace ludzi którzy zapoczątkowali jakiś nurt w sztuce. Na przykład Salvador Dali, Pablo Picasso. Lubię również prace i postać Vincenta van Gogha, ale obecnie najbardziej podoba mi się twórczość Celnika Rousseau.
A.D.: Dzięki za rozmowę!
Zespół Szkoły Rysunku Zalubowski trzyma mocno kciuki i życzy sukcesów na nowej drodze życia!
Data publikacji: 19.08.2021 r.
Jak skutecznie przygotować teczkę? – Wywiad z Szymonem Wiążewskim (…) nauczyłem się tego, że każdy temat można ugryźć w jakiś ciekawy sposób, a martwa natura może opowiadać ciekawą historię. Myślę, że nauczyłem się również tego, że praca twórcza powinna przede wszystkim wychodzić z serca, a do kreowania potrzeba wiele luzu. Tworzenie przede wszystkim powinno sprawiać […]
ROZMOWA Z RAFAŁEM ZALUBOWSKIM Kto lepiej zna Szkołę Rysunku Zalubowski niż jej właściciel? Oprócz pełnienia roli założyciela i lidera, Rafał Zalubowski uczy na co dzień rysunku i tworzy koncepcje corocznych programów zajęć. Postanowiliśmy porozmawiać z nim na temat wartości naszej szkoły oraz znaczenia rysunku w świecie. Weronika Kęsek: Czy jest coś, co wyróżnia Szkołę Rysunku […]
Wywiad z Tomaszem Spellem Tyle znakomitych komiksiarzy na raz, ile podczas Komiksfestu 2024, jeszcze u nas nie było! Pięciodniowy turnus wypełniły fantastyczne warsztaty, spotkania i rozmowy z gośćmi, których mieliśmy przyjemność zaprosić. Jednym z nich był Tomasz Spell, profesjonalny artysta komiksowy, na co dzień realizujący własne projekty albumów komiksowych. Rysowanie komiksów cały dzień, w ramach […]
Mała architektura – powtarzamy! TIK-TAK – Zegar tyka! Pilnujcie swoich zegarków, bo czas egzaminów nieubłaganie się zbliża. Ale nie martwcie się! Wraz z naszymi nauczycielami przygotowaliśmy dla Was serię opracowań zadań egzaminacyjnych. Pierwszy temat, jaki weźmiemy pod lupę to wszelkiego rodzaju mała architektura — FONTANNY, POMNIKI, ZNAKI ETC. Zastanówmy się najpierw — co łączy te […]