Szkoła rysunku Zalubowski

Szkoła rysunku Zalubowski

Zamknij menu

Festiwal Komiksu Alternatywnego – relacja

Festiwal Komiksu Alternatywnego – relacja

Pierwsza edycja Festiwalu Alternatywnego Komiksu za nam! Świetna organizacja, miła atmosfera, a przede wszystkim kopalnia świetnych zinów, artbooków, animacji, ilustracji, a przede wszystkim znakomitych komiksów niezależnych twórców i wydawnictw z całej Polski. Artystów można było spotkać i porozmawiać osobiście w strefie targowej festiwalu, a było ich aż 27!

Oto oni: @krztonia / @KarpLagerfeld / @Mydlo.zin /  @demlandnews / @wydawnictwo23 / @lataoko / @olgawieszczykk / Oasis of Hate (oasis_of_hate@ig) / Zin Elektryczne Futro / @edyta.bystron.komiksy / @alaflora / @wkrutce /  @xuhxyn / @ciut.zine / @karlnesserarts / @klubzin / @zofia.paloma.hyjek / @walczowskasylwia / @bnapucu / @berliac / @fangazine / @allgirlstothefront / CYBER PUSSY ZIN / Mikołaj Tkacz i Michał Rzecznik @MAZOL.i.MT / @ptaszekpowiedzialmize / Ilde Betanzos / @aga.aga.rysuje /
Na stoiskach można było zakupić przede wszystkim tytuły, które niedawno miały swoją premierę! Są to m.in. trzy krakowskie ziny @ciut.zine @klubzin @fangazine oraz komiksy wydane pod pieczą @bubipopgallery : “Hipster Samuraj” Sary Wyskiel (@posernik), “Morenish Dude” Eweliny Galla (@gallaewelina) i “44 sceny z życia Adama Mickiewicza. Kolorowanka patriotyczna” Michała Rzecznika, współtwórcy grupy Maszin i @MAZOL.I.MT. Tego dnia w progach Mangghi zagościło również @wydawnictwo23 , którego “Brom” autorstwa @odyaunka otrzymał miano komiksu roku na 30. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Na ten status ma również ogromne szanse przepełniona humorem historia starego maga autorstwa Mateusza Piątkowskiego i Jacka Kuziemskiego “Johannes Schachmann. Życie i czasy”, który również wyszedł spod ręki Wydawnictwa 23, domu “nietypowych i intrygujących komiksów z dziwnej Polski”.

W tej samej przestrzeni targom towarzyszyła wystawa “With your eyes closed”. Odnosząc się do tego hasła, zapożyczonego z animacji Renaty Gąsiorowskiej, artyści zaprezentowali prace z zakresu ilustracji, malarstwa, rzeźby, filmu, oraz komiksu pod postacią oryginalnych plansz. Ekspozycja została jak najbardziej utrzymana w duchu festiwalu poprzez połączenie sił dziewięciu wspaniałych twórców głównie ze środowiska krakowskiego: @bnapucu / @berliac / @alaflora / oasis_of_hate@ig / Julia Płoch / @wkrutce /  @olgawieszczykk / Aleksandra Waliszewska.
Festiwal otworzył swoim wykładem Jakub Woynarowski, który obecnie prowadzi Pracownię Rysunku Narracyjnego. Dawka solidnej wiedzy o początkach oraz dalszym rozwoju undergroundowej sztuki zinów i komiksów alternatywnych Stanów Zjednoczonych i Europy, a po półtoragodzinnym przekazie wiedzy podstawowej, a wręcz obowiązkowej dla każdego miłośnika komiksu, przyszedł czas na spotkanie z duetem przemiłych osobowości ze środowiska animacji – Klaudia Robat znana również pod pseudonimem Javvie (@javvku), która ukończyła poznański Uniwersytet Artystyczny na Wydziale Animacji, a obecnie zajmuje się reżyserią i animacją w  studiu Pigeon. Towarzyszyła jej absolwentka naszej krakowskiej akademii, dyplomantka Pracowni Filmu Animowanego – Weronika Banasińska, mająca na swoim koncie kilka świetnych produkcji nagradzanych i wyświetlanych podczas festiwali na całym świecie. Poza animacją poświęca się również ilustracji i komiksowi. Dziewczyny podczas spotkania przekazały widowni przede wszystkim wiedzę o rynku animacji, zagranicznych prestiżowych szkołach, które idą pod tymże sztandarem, podzieliły się swoimi doświadczeniami i cennymi ciekawostkami, odpowiedziały na nurtujące widownię pytania.

W międzyczasie, z drugiego pomieszczenia sali konferencyjnej słychać było szeleszczące kartki i rozmowy. Tak! Po wykładach i teorii nadszedł czas na praktykę pod pieczą Magdaleny Rzepeckiej (@wkrutce). Dyplomantka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni Rysunku Narracyjnego, która na swoim koncie ma już wiele odbytych warsztatów, poza tym zajmuje się komiksem, ilustracją oraz produkcją własnych artbooków. Tym razem Magda również postanowiła wziąć pod swoje skrzydła kilku uczestników festiwalu. Każdy z nich podczas tych małych warsztatów miał za zadanie stworzyć własnego zina z kartki formatu A4 przy użyciu materiałów takich jak np. gazety, kolorowe papiery, czy pisaki. Temat małych autorskich książeczek nosił tę samą nazwę, co festiwalowa wystawa – “With your eyes closed”.
O godzinie 14:00 nadszedł czas na spotkanie z Jakubem Dębskim (@demland), twórcą komiksów oraz mini serii, które publikuje na portalu YouTube. Spotkanie było okazją do obejrzenia premiery nowych “Kucy z Bronksu”, procesie powstawania jego produkcji i oczywiście do rozmowy. Listę specjalnych gości zamknęli Mikołaj Tkacz i Michał Rzecznik – autorzy projektu “Naprawdę Nieśmieszne Rysunki (@MAZOL.I.MT). Festiwal zakończył pokaz animacji autorskich Weroniki Banasińskiej, Renaty Gąsiorowskiej, Laury Jayne Hodkin, Karla Nessera, Julii Płoch, Rapapawna, Anki Waćkowskiej oraz Tomasza Popakula, którego animacje były wyświetlane na licznych międzynarodowych festiwalach i zdobyły nagrody na całym świecie, m.in. “Ziegenort” oraz “Acid Rain”, który został wyświetlony właśnie na końcowym pokazie.

Po długim dniu nabywania zinów, komiksów, artbooków i wiedzy nadszedł czas na afterparty w Klubie RE przy akompaniamencie Jakuba Lemiszewskiego, Pussy Mantra, ehh hahah oraz Mikołaja Tkacza.
Festiwal Alternatywnego Komiksu to lokalna nowość, która zasługuje na jak najwięcej uwagi, daje możliwości nie tylko samym twórcom na rozwój, ale również dla odwiedzającego, uczestnika, który być może po raz pierwszy tamtej soboty zderzył się z niesamowitą materią jaką jest komiks, czy animacja, czego nie pożałował, a z pewnością nie my! Cieszymy się z inicjatywy powstania tego festiwalu i liczymy na kolejne edycje! 🙂

Data publikacji: 20.01.2020 r.

Udostępnij:
Kierunek: Grafika!

Kierunek: Grafika!

Kierunek: Grafika! — słowem wstępu Szkoła Rysunku Zalubowski prowadzi zajęcia z rysunku nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także przygotowuje wielu młodych i utalentowanych rysowników aspirujących na wyższe studia artystyczne. Pomagamy im stworzyć własne portfolio tzw “teczkę”, która jest ich przepustką na studia. Dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu oraz naszej pomocy w prowadzeniu, możemy pochwalić […]

Rozmowa z Marią Antosiewicz

Rozmowa z Marią Antosiewicz

Jak skutecznie przygotować teczkę? – Wywiad z Marią Antosiewicz Z wielką chęcią wymieniam imię tej szkoły jako placówki, która zbudowała mnie jako artystę. Maria Antosiewicz Każdy z rekrutujących na uczelnie artystyczne ma swoje indywidualne doświadczenia. W serii wywiadów z absolwentami naszej szkoły, którzy z pozytywnym skutkiem przeszli ten proces, dowiadujemy się jak skutecznie przygotować się […]

Rozmowa z Szymonem Wiążewskim

Rozmowa z Szymonem Wiążewskim

Jak skutecznie przygotować teczkę? – Wywiad z Szymonem Wiążewskim (…) nauczyłem się tego, że każdy temat można ugryźć w jakiś ciekawy sposób, a martwa natura może opowiadać ciekawą historię. Myślę, że nauczyłem się również tego, że praca twórcza powinna przede wszystkim wychodzić z serca, a do kreowania potrzeba wiele luzu. Tworzenie przede wszystkim powinno sprawiać […]

Rysunek ⎯  Czy warto?

Rysunek ⎯ Czy warto?

ROZMOWA Z RAFAŁEM ZALUBOWSKIM Kto lepiej zna Szkołę Rysunku Zalubowski niż jej właściciel? Oprócz pełnienia roli założyciela i lidera, Rafał Zalubowski uczy na co dzień rysunku i tworzy koncepcje corocznych programów zajęć. Postanowiliśmy porozmawiać z nim na temat wartości naszej szkoły oraz znaczenia rysunku w świecie. Weronika Kęsek: Czy jest coś, co wyróżnia Szkołę Rysunku […]

KONTAKT

Godziny kontaktu z biurem:
Pon.- Pt. w godz. 10:00-18:00

Administracja:

Telefon: 502 027 408 | 533 168 364 | 574 775 333
E-mail: kontakt@zalubowski.pl

Marketing:

Telefon: 574 775 333
E-mail: marketing@zalubowski.pl 

SOCIAL MEDIA

REKOMENDACJE

Gabriela Pazdur
Niekonwencjonalne metody nauczania, indywidualne podejście do każdego ucznia oraz świetni pedagodzy. Miejsce wyjątkowe pod wieloma względami, ale przede wszystkim jest ono gwarancją szeroko pojętego rozwoju własnych umiejętności rysunkowych. Szczerze polecam!
Paulina Kędzior
Po trzech latach spędzonych w Szkole Rysunku Zalubowski z czystym sercem mogę polecić ją każdemu, amatorom i trochę bardziej zaawansowanym rysownikom, każdemu kto chce się trochę podszkolić, rozwinąć skrzydła. Rodzinna atmosfera, herbatki w przerwach między rysowaniem i indywidualne podejście to jedne z wielu plusów szkoły. Nadszedł czas żeby iść dalej, ale na pewno będę tęsknić za tym miejscem. Polecam gorąco!
Ewa Filek
To była moja wymarzona ASP. Niewiele straciłam, bardzo wiele zyskałam...
Karol Mularczyk
Jako uczeń liceum plastycznego bardzo miło wspominam 5 lat, w czasie których uczęszczałem na lekcje rysunku u Rafała Zalubowskiego. Profesjonalne podejście do nauczania wielu technik rysunkowych jak i malarskich, połączone z bardzo luźną atmosferą panującą na zajęciach. Ponadto potężna wiedza o historii sztuki przekazywana jest podczas korekt w bardzo interesujący i łatwy do zrozumienia sposób. Serdecznie polecam!
Łukasz Maciaszkiewicz
Bardzo polecam tę szkołę wszystkim wiążącym swoją przyszłość z rysunkiem lub tym, którzy po prostu lubią rysować. Luźna atmosfera zajęć i profesjonalne podejście nauczycieli sprawiają idealne warunki do czynienia szybkich postępów.
Justyna Rusinek
Ciekawe zajęcia, świetni nauczyciele, spokojna atmosfera... w sam raz dla każdego, kto pragnie kształcić swoje umiejętności w kierunku rysunku i malarstwa. Naprawdę polecam!
Piotr Marzec
Jako absolwent liceum plastycznego, ogromnie polecam ten kurs wszystkim zainteresowanym! Program nauczania szkoły to coś więcej niż nauka rysunku: to wciągnięcie ucznia w ogromną machinę zjawisk kulturowych, w którą on wskakuje z zapartym tchem: jak w wielką przygodę; jak w ekran kinowy, gdy wyświetlają Hobbita.
Zuzanna Wużyk
Super nauczyciele i sposób prowadzenia zajęć i przede wszystkim wspaniała atmosfera i ludzie, dzięki którym lekcje były samą przyjemnością, nawet w dni w których mało co wychodziło. Serdecznie polecam wszystkim, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności rysunkowe, czy to przed egzaminami na studia czy zwyczajnie dla przyjemności.

Copyright © 2017 Zalubowski | created by YOHO

w górę