Szkoła rysunku, Kursy rysunku

Szkoła rysunku, Kursy rysunku

Zamknij menu

Wystawa Krzysztofa Marciniaka

„Totentanz” – wystawa Krzysztofa Marciniaka w Galerii Zalubowski!

Bardzo nam miło zaprosić Państwa na wernisaż wystawy Krzysztofa Marciniaka, niezwykle utalentowanego artysty, który u zarania swojej kariery artystycznej był uczniem Szkoły Rysunku Zalubowski. Wernisaż będzie również wydarzeniem inaugurującym działalność Galerii Zalubowski w jej krakowskiej filii przy ul. Kącik 9

Wystawa zaprezentuje kilkadziedziesiąt najnowszych prac rysunkowych i malarskich artysty. Przesiąknięte fatalizmem i groteską obrazy, skupione w kilku cyklach, inspirowane są literaturą grozy i niemieckim romantyzmem. Abstrakcyjne, dekoracyjne tła stanowią ironiczny akompaniament dla konwulsyjnie powykręcanych ciał.
 

Otwarcie wystawy w sobotę 25 stycznia 2014r. o 18:00 w siedzibie Galerii przy ul. Kącik 9.

Serdecznie zapraszamy!

 

Katarzyna Wincenciak o wystawie:

Totentanz to niemiecka nazwa tańca śmierci. Motywu w ikonografii, początkowo kultury pogańskiej, a od czasów późnego średniowiecza, chrześcijańskiej. Ułożone we wspólnym kole lub pochodzie, trawione przez robaki, wpół rozkładające się trupy przedstawicieli wszystkich stanów, połączone były w makabrycznej zabawie. Radość przeplatała się z tragicznym końcem.
Nazwę Totentanz obrał również Krzysiek Marciniak na tytuł swojego bloga. Tworzący prace głównie w technikach rysunkowych, malarskich i graficznych, zrobił to (co oczywiste) nieprzypadkowo. Jego dzieła pełne są postaci, wyglądających jak malowidła na greckich amforach, które ułożone zostały na kolorowym, patchworkowym tle. Szybko dostrzegamy, że ich ciała wykręcone są jednak w nienaturalnych pozach, w grymasie bólu. Wielokolorowe tło nie jest w stanie zrównać widocznego cierpienia. Wesoły nastrój ponownie przysłonięty zostaje udręką.  Na innych pracach widzimy fragmenty ciał wtopione w ornamentalny wzór, w gęstwinę dzikiego lasu, przepełnioną połamanymi drzewami. Renesansowy portret rozbity zostaje na wiele fragmentów. Ludzkie ciała przypominają już bardziej manekiny, bezwładne, choć próbujące zapanować nad swoimi ruchami. Stajemy się osaczeni przez dziwaczne przedstawienia, pozbawieni pewności wynikającej z oczywistości otaczającego nas świata.
Marciniak niweczy komfortowe pierwotnie sytuacje. Znane z ikonografii przedstawienia przeinacza, wprowadzając je w zupełnie nowy kontekst. Wprowadza nas w świat podświadomych fantazji,  niejednoznaczności, mroków naszych myśli. Odsyła nas do realnych traum, jak i do klimatu horroru, koszmaru sennego czy nieocenzurowanej wersji baśni braci Grimm. Pojawiają się wizerunki  przywodzące na myśl antyczne i średniowieczne przedstawienia. Im bardziej wchodzimy w ten świat, tym bardziej górę nad radością przejmuje makabra. Artysta odsłania przed nami fragment swoich emocji, pozostawiając je jednak w niedopowiedzeniu. Pozwala tym samym na szeroką interpretację swoich prac, osobiste ich doświadczanie i sięganie do własnej podświadomości. Nie narzuca jednej linii odczytywania tych wyobrażeń. Ich różnorodność natomiast pokazuje mnogość inspiracji, które jednak spięte są razem wyrazistym, indywidualnym stylem rysowania, jak również sugestywnymi przeżyciami i niezwykłą wrażliwością artystyczną.

Krzysztof Marciniak, urodził się w 1983 r. w Myślenicach. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni rysunku prof. Jacka Gaja i pracowni miedziorytu prof. Stanisława Wejmana w 2008 r. W latach 2008–2009 pracował jako asystent na macierzystej uczelni. W 2012 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Grafiki.

Udostępnij:

KONTAKT

Godziny kontaktu z biurem:
Pon.- Pt. w godz. 08:00-16:00

Administracja:

Telefon: 502 027 408 | 533 168 364 | 574 775 333
E-mail: kontakt@zalubowski.pl

Marketing:

Telefon: 574 775 333
E-mail: marketing@zalubowski.pl 

SOCIAL MEDIA

REKOMENDACJE

Gabriela Pazdur
Niekonwencjonalne metody nauczania, indywidualne podejście do każdego ucznia oraz świetni pedagodzy. Miejsce wyjątkowe pod wieloma względami, ale przede wszystkim jest ono gwarancją szeroko pojętego rozwoju własnych umiejętności rysunkowych. Szczerze polecam!
Paulina Kędzior
Po trzech latach spędzonych w Szkole Rysunku Zalubowski z czystym sercem mogę polecić ją każdemu, amatorom i trochę bardziej zaawansowanym rysownikom, każdemu kto chce się trochę podszkolić, rozwinąć skrzydła. Rodzinna atmosfera, herbatki w przerwach między rysowaniem i indywidualne podejście to jedne z wielu plusów szkoły. Nadszedł czas żeby iść dalej, ale na pewno będę tęsknić za tym miejscem. Polecam gorąco!
Ewa Filek
To była moja wymarzona ASP. Niewiele straciłam, bardzo wiele zyskałam...
Karol Mularczyk
Jako uczeń liceum plastycznego bardzo miło wspominam 5 lat, w czasie których uczęszczałem na lekcje rysunku u Rafała Zalubowskiego. Profesjonalne podejście do nauczania wielu technik rysunkowych jak i malarskich, połączone z bardzo luźną atmosferą panującą na zajęciach. Ponadto potężna wiedza o historii sztuki przekazywana jest podczas korekt w bardzo interesujący i łatwy do zrozumienia sposób. Serdecznie polecam!
Łukasz Maciaszkiewicz
Bardzo polecam tę szkołę wszystkim wiążącym swoją przyszłość z rysunkiem lub tym, którzy po prostu lubią rysować. Luźna atmosfera zajęć i profesjonalne podejście nauczycieli sprawiają idealne warunki do czynienia szybkich postępów.
Justyna Rusinek
Ciekawe zajęcia, świetni nauczyciele, spokojna atmosfera... w sam raz dla każdego, kto pragnie kształcić swoje umiejętności w kierunku rysunku i malarstwa. Naprawdę polecam!
Piotr Marzec
Jako absolwent liceum plastycznego, ogromnie polecam ten kurs wszystkim zainteresowanym! Program nauczania szkoły to coś więcej niż nauka rysunku: to wciągnięcie ucznia w ogromną machinę zjawisk kulturowych, w którą on wskakuje z zapartym tchem: jak w wielką przygodę; jak w ekran kinowy, gdy wyświetlają Hobbita.
Zuzanna Wużyk
Super nauczyciele i sposób prowadzenia zajęć i przede wszystkim wspaniała atmosfera i ludzie, dzięki którym lekcje były samą przyjemnością, nawet w dni w których mało co wychodziło. Serdecznie polecam wszystkim, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności rysunkowe, czy to przed egzaminami na studia czy zwyczajnie dla przyjemności.

Copyright © 2017 Zalubowski | created by YOHO

w górę